World Music Festival Bratislava zaprasza odwiedzających do centrum Europy

Płyta dla prenumeratorów

fot. z archiwum festiwalu

W stolicy Słowacji od 2016 roku regularnie odbywa się World Music Festival Bratislava, poświęcony world music, folklorowi, etnojazzowi oraz innym połączeniom muzyki tradycyjnej z różnymi gatunkami. Bogaty program festiwalu oferuje ciekawe projekty z zagranicy i wgląd w scenę muzyczną Słowacji. Dzięki żywej muzyce na ulicy (marsze perkusistów oraz dudziarzy) oraz koncertom w różnych nieoczekiwanych lokalizacjach wydarzeniu, we współpracy z bratysławskimi organizacjami, udaje się ożywiać historyczne centrum miasta.
Grano już na zakotwiczonej na Dunaju łodzi, w historycznym budynku Pałacu Prymasowskiego, w klubach czy w letniej czytelni między starymi murami miasta. Koncerty festiwalowe roztańczyły także publiczność na historycznym Rynku Głównym. Miasto, w którym odbywały się kiedyś koncerty Mozarta, Liszta i Beethovena, do dziś otwarte jest na różne muzyczne gatunki i style, więc i koncerty world music naturalnie wpasowały się w architekturę jego ulic i sal koncertowych.
Oprócz ożywienia oferty kulturalnej miasta festiwal ma na celu prezentację topowych zagranicznych projektów słowackiej publiczności. W ciągu czterech lat w wydarzeniu wzięli udział: Ross Daly i Kelly Thoma, Renaud Garcia-Fons i Derya Türkan, Kaláscima, Adam Ben Ezra, Marko Marković Band, Canzoniere Grecanico Salentino, a także Karolina Cicha i Bart Pałyga z Polski. Celem festiwalu jest także wspieranie krajowej sceny oraz jej prezentacja zaproszonym delegatom muzycznym – branżowym profesjonalistom. W ramach imprezy publiczność i zagraniczni goście mogli zobaczyć koncerty zarówno młodych utalentowanych muzyków (Katarína Máliková, Folk & Bass Orchestra), jak i zespołów uznanych na całym świecie (Banda, Balkansambel, Bashavel, Trojka Zuzany Homolovej). Dodatkowo festiwal prezentuje muzykę regionu, zapraszając muzyków z krajów V4.
Konferencje i seminaria są ważną częścią wydarzenia i doskonałą okazją do spotkania krajowych i zagranicznych ekspertów, zdobycia nowej wiedzy i przydatnych kontaktów lub po prostu rozmowy o ulubionej muzyce. Festiwal pokazuje też swoim gościom klejnoty słowackiej kultury ludowej – wyjątkowe instrumenty, specyfikę muzyki mniejszości czy lokalne ciekawostki bezpośrednio od etnomuzykologów, muzyków i twórców instrumentów (gajdy, fujara słowacka).
Festiwal obejmuje nie tylko muzykę, ale także różne wydarzenia towarzyszące, takie jak warsztaty, domy tańca, filmy muzyczne i afterparty. W 2018 roku duże zainteresowanie wzbudziły warsztaty gry na gitarze flamenco prowadzone przez Amira-Johna Haddada z Hiszpanii (pracował w grupie Radio Tarifa), a w tym roku siostry Lalitha i Nandini Muthuswamy, wirtuozki skrzypiec, zaprezentowały muzykę południowych Indii.
W ciągu pierwszych trzech lat funkcjonowania festiwal zyskał bardzo dobrą opinię wśród odwiedzających z kraju i z zagranicy. Kiedy międzynarodowa Transglobal World Music Chart ogłosiła wyniki ankiety dotyczącej najlepszego festiwalu w 2018 roku, dwa pierwsze miejsca zdobył World Music Festival Bratislava, wygrywając w kategoriach „Nowy festiwal” oraz „Mały/średni festiwal”. W ocenie ogólnej przyznano mu trzecie miejsce, zaraz za dużymi wydarzeniami z Australii i Korei Południowej. Jurorzy docenili wysiłek organizatorów w promowaniu słowackiej sceny muzycznej, umiejętność zachowania równowagi między jej prezentacją a programem zagranicznym, a także dostarczenie publiczności trzech dni pełnych emocji, muzyki i przyjemnie spędzonego babiego lata w stolicy Słowacji.
Za organizacją wydarzenia w Bratysławie stoi Stowarzyszenie Amity, które od 2015 roku oprócz festiwalu tworzy też platformę World Music from Slovakia (WOMUSK).
Jeśli czytelnicy magazynu „Pismo Folkowe” planują we wrześniu 2020 roku wyprawę do Bratysławy, to serdecznie zapraszamy ich do odwiedzenia World Music Festival Bratislava. W ostatni weekend września stare ulice, sale koncertowe oraz małe kluby stolicy należeć będą do miłośników world music we wszelkich muzycznych odsłonach. Wiemy już, że kolejna edycja przyniesie nowe niespodzianki, świetną muzykę i miłe spotkania z lokalnymi i światowymi muzykami. Ben Mandelson, założyciel i dyrektor WOMEX-u, odwiedził festiwal w 2019 roku i stwierdził, że impreza w Bratysławie to „świetna, pouczająca i przyjemna okazja do spotkania się z lokalnymi i międzynarodowymi kolegami oraz uchwycenia ducha słowackiej sceny folkowej i world music”.

Vladimír Potančok, Jarmila Vlčková
World Music from Slovakia

Sugerowane cytowanie: V. Potančok, J. Vlčková, World Music Festival Bratislava zaprasza odwiedzających do centrum Europy, "Pismo Folkowe" 2019, nr 144 (5), s. 42.

Skrót artykułu: 

W stolicy Słowacji od 2016 roku regularnie odbywa się World Music Festival Bratislava, poświęcony world music, folklorowi, etnojazzowi oraz innym połączeniom muzyki tradycyjnej z różnymi gatunkami. Bogaty program festiwalu oferuje ciekawe projekty z zagranicy i wgląd w scenę muzyczną Słowacji. Dzięki żywej muzyce na ulicy (marsze perkusistów oraz dudziarzy) oraz koncertom w różnych nieoczekiwanych lokalizacjach wydarzeniu, we współpracy z bratysławskimi organizacjami, udaje się ożywiać historyczne centrum miasta.

Dział: 

Dodaj komentarz!