"Władysława Wiśniewska i Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki"

Nagrania dokumentalne ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN i Radio Gdańsk Wybór i opracowanie: Jacek Jackowski. Wydawca: Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Płyta ukazała się w 2006 roku.

Wydana przez Muzeum z Wdzydz Kiszewskich płyta jest niezwykła. Nie jest to krótka ilustracja muzyki regionu kaszubskiego, ani też próba charakterystyki całości kultury muzycznej regionu. Omawiana płyta w całości została poświecona muzyce wokalnej i to prezentowanej przez jedną wykonawczynię - Władysławę Wiśniewską i jej najbliższe otoczenie - Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki. Dzięki temu uzyskujemy dogłębny i plastyczny obraz kultury wokalnej Kaszubów okolic Kościerzyny, w szczególności średniego pokolenia wykonawców udokumentowanych w nagraniach muzycznych.(...)

Wyjątkowość płyty wynika również z innego powodu. Przeobrażenia mające miejsce na gruncie metodyki badań, jak też przemiany społeczne na wsi polskiej ostatnich kilkudziesięciu lat sprawiły, iż z anonimowej masy wykonawców ludowych zaczęły się wyłaniać coraz bardziej wyraziste sylwetki wykonawców. Na ogół jednak portretowano instrumentalistów, którym poświęcano niejednokrotnie oddzielne płyty, śpiewaków natomiast - jak się wydaje z powodu ich znacznej liczebności - prezentowano poprzez pojedyncze wykonania. Z tej perspektywy płyta "Władysława Wiśniewska i Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki" jest pierwszym wydawnictwem dźwiękowym portretującym w pełni pojedynczego wokalistę ludowego.

Płyta jest dokumentem prezentującym pełne spektrum zachowanego repertuaru, jak i przekrój dorobku polskiej dokumentacji muzycznej od czasów II wojny światowej (repertuar pochodzący zarówno z cyklu dorocznego i rodzinnego, jak i zasobu pieśni powszechnych, ponadto wykorzystano pieśni pochodzące z różnych okresów życia wykonawcy - lata: 1951, 1964, 1981, jak i zespołu - lata: 1957, 1959, 1968, 1972, 1979, 2005). Dodatkowym atutem jest załączona książeczka ze znakomitymi opisami i komentarzami Jacka Jackowskiego (Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk) i Gabrieli Kańczugowskiej-Janik (Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. T. i I. Gulgowskich), wprowadzającymi odbiorców w zagadnienie tradycji badań nad kulturą muzyczną Kaszub i dokumentacji fonograficznej regionu oraz przybliżającymi sylwetkę Władysławy Wiśniewskiej i dokonania Wdzydzanek.Skrót artykułu: 

Nagrania dokumentalne ze Zbiorów Fonograficznych IS PAN i Radio Gdańsk Wybór i opracowanie: Jacek Jackowski. Wydawca: Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich. Płyta ukazała się w 2006 roku.

Wydana przez Muzeum z Wdzydz Kiszewskich płyta jest niezwykła. Nie jest to krótka ilustracja muzyki regionu kaszubskiego, ani też próba charakterystyki całości kultury muzycznej regionu. Omawiana płyta w całości została poświecona muzyce wokalnej i to prezentowanej przez jedną wykonawczynię - Władysławę Wiśniewską i jej najbliższe otoczenie - Zespół Śpiewaczek Ludowych Wdzydzanki. Dzięki temu uzyskujemy dogłębny i plastyczny obraz kultury wokalnej Kaszubów okolic Kościerzyny, w szczególności średniego pokolenia wykonawców udokumentowanych w nagraniach muzycznych.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!