Warsztaty budowy piszczałki bezotworowej w Zakopanem

W dniach 28-29 listopada 2013 w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych" odbędą się w Zakopanem warsztaty budowy piszczałki bezotworowej. Celem programu, opracowanego przez Instytutu Muzyki i Tańca i organizowanego przez Biuro Promocji Zakopanego, jest wsparcie nauczania i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności budowy polskich instrumentów ludowych, a także poznawania dziejów tej sztuki metodą bezpośredniego przekazu mistrz - uczeń. Program wspiera kontynuację lokalnych tradycji w zakresie technik wyrobu instrumentów, wzbogaconą wiedzą historyczną i znajomością miejscowych zwyczajów. Ma to pomóc muzykom i zespołom instrumentalnym w zaopatrywaniu się w instrumenty związane tradycyjnie z danym regionem. W programie "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych" uczestniczą instytucje, organizacje społeczne i prywatne, organizując artystom ludowym i ich uczniom specjalne warsztaty, podczas których mistrzowie przekazują uczniom umiejętności tradycyjnego wykonawstwa w zakresie obróbki surowców, budowy i konserwacji instrumentów. Na warsztatach można też poznać zasady rekonstrukcji i budowy instrumentów ludowych, których wytwarzania zaprzestano w ubiegłym wieku. Zadaniem programu jest też upowszechnianie wiedzy o funkcjonowaniu tych instrumentów w kulturze, a także stworzenie swoistego "produktu regionalnego" jako istotnego elementu kształtowania tożsamości kulturowej i narodowej.

Warsztaty poprowadzi Jan Karpiel-Bułecka, jeden z najbardziej znanych twórców kultury góralskiej. Zakopiański muzyk multiinstrumentalista, bajarz i architekt, założyciel kapeli Zokopiany, współwłaściciel Podhalańskiej Pracowni Architektonicznej "Buduj a Woloj", specjalizujący się w podhalańskim budownictwie drewnianym. Pochodzi z rodziny o silnych tradycjach muzycznych. Jego ojciec, Bolesław, był skrzypkiem prymistą i zbieraczem nut podhalańskich. Matka, Zofia, występowała w zakopiańskim Zespole Regionalnym im. Klimka Bachledy. Jan Karpiel-Bułecka nauczył się grać od ojca, jednak grę na innych instrumentach pasterskich regionu Podhala opanował już samodzielnie. Nie tylko gra na tych instrumentach, ale jest też ich twórcą: piszczałek pojedynczych i podwójnych, fujar, trombit i dud podhalańskich, zwanych kozą. Z zawodu jest architektem, ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej. Jest laureatem Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego (1988 r.) za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości ludowej i laureatem Nagrody im. Oskara Kolberga. Dużo koncertuje, zarówno z kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, z którym zrealizował projekt "Namysłowski i Górale" (nagroda Fryderyka 1995 r.) jak i własnym zespołem. Wiceprezes Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" w Zakopanem. Tancerz, śpiewak, członek wielu zespołów regionalnych, wieloletni konferansjer, juror konkursów muzyki i tańca ludowego, m.in. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem i Festiwalu Górali Polskich w Żywcu.


Agata JanduraWarsztaty odbywają się i są współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych".
Skrót artykułu: 

W dniach 28-29 listopada 2013 w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca "Szkoła mistrzów budowy instrumentów ludowych" odbędą się w Zakopanem warsztaty budowy piszczałki bezotworowej. Celem programu, opracowanego przez Instytutu Muzyki i Tańca i organizowanego przez Biuro Promocji Zakopanego, jest wsparcie nauczania i przekazywania młodemu pokoleniu praktycznych umiejętności budowy polskich instrumentów ludowych, a także poznawania dziejów tej sztuki metodą bezpośredniego przekazu mistrz - uczeń.

Dodaj komentarz!