Warsztatowa sobota w Centrum Spotkania Kultur

Mikołajki Folkowe

fot. A. Ślósarz

W sobotnie popołudnie, 1 grudnia 2019 roku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wypełniła donośna afrykańska muzyka. Pod czujnym okiem i uchem energicznej Lydie Kotlinski odbyły się warsztaty pieśni powstałych na Czarnym Lądzie. Wydarzenie towarzyszące kolejnej edycji Mikołajek Folkowych rozpoczęła porządna rozgrzewka: ćwiczenia oddechowo-ruchowe, praca nad poczuciem rytmu oraz improwizacja. Niezawodna Kotlinski urzekła uczestników swoją naturalnością, żywiołowością, profesjonalizmem, a przede wszystkim dbałością o język polski, który zgrabnie przeplatała z rodzimym francuskim oraz angielskim. Żarty, którymi sypała jak z przysłowiowego rękawa, skutecznie rozluźniały atmosferę i bardzo szybko pomogły przełamać lody pomiędzy uczestnikami.
Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Pojawiła się spora grupa osób, które chętnie podążały za wskazówkami Lydie. Zresztą nie tylko pasjonaci afrykańskiego folkloru pląsali przy dźwiękach shekere. Do wspólnego śpiewania chętnie włączali się także przechodnie mijający Dużą Kieszeń. Polifoniczne wykonanie utworów pokazało uczestnikom, jak ważna w muzyce jest koncentracja i współpraca z resztą zespołu. A skoczna prowadząca, pełniąca rolę mentorki, dyrygentki, doradczyni i starej, dobrej znajomej (bo takie wrażenie można było odnieść, kiedy stało się obok niej), dokładała starań, by zarówno uczestnicy, jak i widzowie dobrze się bawili, a przy tym nauczyli się zgranej pracy zespołowej. Podczas wydarzenia ujawniło się wiele talentów wokalnych, widać było, jak w trakcie wspólnego wystukiwania rytmu wielu uczestników przekracza kolejne bariery i otwiera się na nowe doznania.
Kilka godzin później na pierwszym piętrze pojawiło się stoisko promocyjne naszego „Pisma Folkowego”. Każdy, kto tego wieczora pojawił się w CSK, mógł zagadnąć redaktorów i „poczęstować się” najnowszym bądź jednym z archiwalnych wydań czasopisma. Rozpoczął się ponadto Jarmark Cudów, na którym nie zabrakło autorskiej biżuterii z naturalnych kruszców, ręcznie robionych ozdób i dekoracji świątecznych, maskotek i lalek oraz oryginalnych gadżetów. Przez całą sobotę liczne wydarzenia przyciągały gości.

Ewelina Krzykała

 

Sugerowane cytowanie: E. Krzykała, Warsztatowa sobota w Centrum Spotkania Kultur, "Pismo Folkowe" 2019, nr 145 (6), s. 17.

Skrót artykułu: 

W sobotnie popołudnie, 1 grudnia 2019 roku Centrum Spotkania Kultur w Lublinie wypełniła donośna afrykańska muzyka. Pod czujnym okiem i uchem energicznej Lydie Kotlinski odbyły się warsztaty pieśni powstałych na Czarnym Lądzie. Wydarzenie towarzyszące kolejnej edycji Mikołajek Folkowych rozpoczęła porządna rozgrzewka: ćwiczenia oddechowo-ruchowe, praca nad poczuciem rytmu oraz improwizacja.

fot. A. Ślósarz

Dział: 

Dodaj komentarz!