Viter

„Dzherelo”

Casus Belli Musica 2010

Wydana w 2010 debiutancka EPka lwowskiego zespołu zrobiła niemałe wrażenie na fanach folkmetalowych brzmień. Grupa została założona przez Viterzgira, wcześniej podporę blackmetalowego zespołu Kroda, w którym grał między innymi na ludowych instrumentach. Jednak tam były one tylko dodatkiem do blackmetalowej młócki. W muzyce Viter są już tak samo ważne jak instrumenty elektryczne. Na EPkę składają się trzy utwory autorskie i jeden ludowy. Charakterystyczne dla wydawnictwa są wokale - nieobecny jest w nich growl, Viterzgir wszystkie partie śpiewa barytonem. Na EPce słychać inspiracje takimi zespołami jak Negura Bunget, czy Dordeduh. Swoją muzyką Viter, podobnie jak rumuńskie zespoły, stara się oddać klimat Karpat. Stawia przy tym na transowość muzyki opartej na ludowych instrumentach i ścianie gitarowych dźwięków. Wykorzystuje również ukraińskie pieśni ludowe ("Krov tikaye").

Całość robi świetne wrażenie. Aż szkoda, że po czterech utworach następuje pustka i trzeba puszczać od początku. Chciałoby się usłyszeć tę muzykę na pełnym albumie, jednak na nowo wydanej płycie długogrającej zespół zaczerpnął już z zupełnie innych źródeł inspiracji. Zrobił woltę w stronę głównego nurtu ukraińskiej muzyki rockowej. Wielka szkoda.Skrót artykułu: 

Casus Belli Musica 2010

Wydana w 2010 debiutancka EPka lwowskiego zespołu zrobiła niemałe wrażenie na fanach folkmetalowych brzmień. Grupa została założona przez Viterzgira, wcześniej podporę blackmetalowego zespołu Kroda, w którym grał między innymi na ludowych instrumentach.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!