Tybet w Natolinie

W dniach 5 – 11 stycznia w Natolińskim Ośrodku Kultury w Warszawie odbył się tydzień kultury tybetańskiej pod hasłem „Tybet w Natolinie”. W programie znalazły się wykłady, wystawy fotografii, pokazy slajdów, filmy – wszystko, co dotyczy pięknej i zarazem tragicznej krainy, jaką jest Tybet. Tematyka filmów i wykładów biegła od spraw politycznych, poprzez obrzędy, szamanizm, medycynę tybetańską, tematykę górsko-przyrodniczą po filmy fabularne, takie jak „Kundun, życie Dalaj Lamy”, „Siedem lat w Tybecie” czy „Himalaya” (większość z nich można było w Polsce zobaczyć w mało komercyjnych kinach).

Pobiegłam na mój ulubiony film „Himalaya” i przy okazji, po projekcji, załapałam się na jedyny koncert w programie – występ tybetańskiego zespołu Lwy Śnieżne. Na scenę wyszło trzech eleganckich panów w spodniach od garniturów, lecz od góry w tradycyjnych dla Tybetu kaftanach i koszulach ze stójką. Zapowiadający okazał się jednocześnie gitarzystą i liderem zespołu. Instrument, na którym grał, miał sześć kołków do strojenia, był długi i śmiesznie wcięty, ale nie wiadomo, jaką miał nazwę oryginalną, gdyż kierownik grupy uparcie nazywał go gitarą.

Zagrali, zaśpiewali i zatańczyli (!) kilka piosenek o zwierzętach użytecznych w polu, o położeniu geofizycznym najważniejszych miast Tybetu, znów o zwierzętach, o alkoholu i o Dalaj Lamie. Piosenek było kilka, ale za to długich, a przy tym panowie śpiewali i tańczyli, wybijając sobie w tańcu rytm obcasami i deski sceny. Proste te kroczki na pewno nie były, wiec się chłopaki porządnie zmachały i najpierw zarządzono kilkuminutową przerwę na złapanie oddechu, a potem występ trochę skrócono (w drugiej części pokazało się już tylko dwóch śpiewaków). Oprócz atrakcji dla ducha, można było też spróbować tybetańskich pierożków „momo” (jak się okazało – z mięsem, co zawiodło wielu przybyłych buddystów-wegetarian). Rozstawiło się też kilka stoisk z książkami, wydawnictwami muzycznymi i gadżetami ozdobno-odzieżowymi. Organizatorom należy się prawdziwe uznanie za długą (bo tygodniową) i dobrze przygotowaną imprezę.

Joanna Zarzecka
Skrót artykułu: 

W dniach 5 – 11 stycznia w Natolińskim Ośrodku Kultury w Warszawie odbył się tydzień kultury tybetańskiej pod hasłem „Tybet w Natolinie”. W programie znalazły się wykłady, wystawy fotografii, pokazy slajdów, filmy – wszystko, co dotyczy pięknej i zarazem tragicznej krainy, jaką jest Tybet.

Dział: 

Dodaj komentarz!