Teresa Mirga i Kałe Bała

Niewiele nam trzeba. Pieśni z Czarnej Góry

Cygańska poetka Teresa Mirga (ur. 1962) tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany. Takie właśnie utwory w większości składają się na płytę.

Z ważniejszych publikacji Teresy Mirgi warto wspomnieć kasetę „Srebrna piosenka” (FF Folk, Zakopane), płytę „Czarna jestem” (Unicorno, Berlin), nagrania Polskiego Radia w ramach serii „Muzyka źródeł”, jak też wydane nakładem „Spółki Poetów – Koło Podkowy” dwa tomy wierszy: „Czemu tak?” (1994) i „Pieśni z Czarnej Góry” (1999).

Dystrybucja:
Wydawnictwo Jana Słowińskiego
tel.: 0603 944 988,
janslowinski@poczta.onet.pl
Skrót artykułu: Cygańska poetka Teresa Mirga (ur. 1962) tworzy w języku polskim i romskim. Mieszka w Czarnej Górze na Spiszu, gdzie Cyganie szczepu Bergitka Roma prowadzą osiadły tryb życia od niemal trzystu lat. Wraz z zespołem Kałe Bała (Czarne Włosy) wykonuje kompozycje własne, jak też pieśni cygańskie śpiewane z dawna przez Romów od Karpat po Bałkany. Takie właśnie utwory w większości składają się na płytę.

Dodaj komentarz!