Svarrogh

2006, CD Heavy Horses Records HR 010


Svarrogh (nazwa projektu pochodzi od słowiańskiego boga Słońca) to jeden z najciekawszychprzedstawicieli Bułgarii. Krążki formacji są z jednej strony metalem w najczystszym wydaniu -z jego mocą, ścianą dźwięku, mroczną, wręcz funeralną poetyką, a z drugiej - współczesnymoddaniem pięknego i pociągającego tajemniczością folkloru rodopskiego.Formacja ma na koncie kilka płyt,w tym doskonały i przesycony rdzennością krążek "Lady Vitosha" (2003). Najnowsza, jeszcze ciepła płyta"Kukeri", stanowi jej kontynuację.

Kukeri to ludowy, wywodzący się z czasów pogańskich, obrzęd bułgarski sprawowany na początku wiosny.Jego uczestnicy, w kolorowych maskach i różnobarwnych strojach z dzwonkami symbolicznie orzą i sieją,wieszcząc tym samym bogate zbiory w całym roku i odpędzając złe moce. Płyta jest znakomitympołączeniem bezkompromisowego black metalu i tradycyjnej bułgarskiej nuty. To nie tylko blackz klawiszami stylizowanymi na folk. To folk-metal pełną gębą, z gajdami i wszelakim starobułgarskimi bałkańskim instrumentarium. Przykład pomysłowego i sensownego połączenia folku i metalu.Udany mariaż energii jednego i drugiego nurtu.
Skrót artykułu: 

2006, CD Heavy Horses Records HR 010


Svarrogh (nazwa projektu pochodzi od słowiańskiego boga Słońca) to jeden z najciekawszychprzedstawicieli Bułgarii. Krążki formacji są z jednej strony metalem w najczystszym wydaniu -z jego mocą, ścianą dźwięku, mroczną, wręcz funeralną poetyką, a z drugiej - współczesnymoddaniem pięknego i pociągającego tajemniczością folkloru rodopskiego.
Dział: 

Dodaj komentarz!