Spotkanie promocyjne Numeru Wyszehradzkiego

fot. G. Michalec

26 lutego odbyła się promocja 115. numeru Pisma Folkowego „Gadki z Chatki”. Najnowsze wydanie skupia się na muzyce i kulturze tradycyjnej krajów Grupy Wyszehradzkiej. W numerze znajdziemy m.in. wywiady z artystami folkowymi oraz artykuły wybitnych etnomuzykologów, etnografów i dziennikarzy muzycznych, dotyczące przekazywania i kultywowania muzyki tradycyjnej na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier. W ramach promocji redakcja pisma zorganizowała koncert lubelskiego zespołu Aksak Balkan Trio. Jest to grupa muzyków wywodzących się z zespołu Čači Vorba, która wykonuje utwory rodem z Rumunii czy Grecji, skupia się na różnorodnych tradycjach bałkańskich. Muzyczne wydarzenie rozpoczęła redaktor naczelna „Gadek z Chatki”, Agata Kusto, która podziękowała za współpracę wszystkim współtworzącym pismo oraz opowiedziała, o czym można przeczytać w specjalnym numerze, do którego dołączono płytę z utworami najciekawszych zespołów folkowych z Polski, Czech, Słowacji i Węgier.
Koncert przyciągnął prawdziwych pasjonatów muzyki tradycyjnej. Muzycy zespołu Aksak Balkan Trio swoimi dźwiękami zabrali zgromadzoną publiczność w daleką podróż nad Morze Egejskie. Przed każdym utworem gitarzysta zespołu, Piotr Majczyna, krótko opowiadał o pochodzeniu danej pieśni, dzięki czemu słuchacze mogli poznać jej kontekst. Piękny, donośny głos wokalistki pomagał przenieść się do miejsc, skąd wywodzi się kultura bałkańska, oraz wyobrazić sobie historie bohaterów, o których opowiadała każda z pieśni.

Sylwia Filipek
studentka muzykologii KUL

Skrót artykułu: 

26 lutego odbyła się promocja 115. numeru Pisma Folkowego „Gadki z Chatki”. Najnowsze wydanie skupia się na muzyce i kulturze tradycyjnej krajów Grupy Wyszehradzkiej. W numerze znajdziemy m.in. wywiady z artystami folkowymi oraz artykuły wybitnych etnomuzykologów, etnografów i dziennikarzy muzycznych, dotyczące przekazywania i kultywowania muzyki tradycyjnej na terenie Polski, Czech, Słowacji i Węgier.

Dział: 

Dodaj komentarz!