Smacznie, zdrowo i tradycyjnie

V Międzynarodowy Turniej Smaków

Wielki Gościniec Litewski był przez kilka wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim. Współcześnie został wytyczony szlak turystyczny wzdłuż Wielkiego Gościńca Litewskiego.
1 lipca 2018 r. odbył się w Węgrowie V Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim. Ta promocyjna impreza do tego roku odbywała się na Zamku Rycerskim w Liwie. Z powodu remontu przeniesiono ją na piękny rynek w Węgrowie. To świetna inicjatywa, która przyciąga wystawców z wielu zakątków Polski i z różnych stron świata. Można tu znaleźć specjały kuchni rosyjskiej, ukraińskiej, litewskiej, tatarskiej a przede wszystkim polskiej. Lokalni producenci mogą pochwalić się swoimi produktami, a stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich zaprezentować potrawy miejscowej kuchni. Wspaniałe wędliny litewskie, ukraińska chałwa, kartacze, pierogi, kołacze węgierskie, dżemy, miody czy nalewki to nieliczne spośród dań tego jednodniowego spotkania z kulturą, tradycją, a przede wszystkim ze smaczną kuchnią.
Wystawa rękodzieła, dywanów, serwet, poduszek, wyrobów z drewna zachwyciła wielu klientów. W tym roku liczba chętnych wystawców przerosła oczekiwania organizatorów. Także zainteresowanych kupnem kulinariów było wielu, o czym świadczą puste stoły na stoiskach już po trzech godzinach od prezentacji.
Podczas turnieju zorganizowano dwa konkursy kulinarne: najlepsza potrawa regionalna na Szlaku Wielkiego Gościńca Litewskiego; gościniec z podróży. Komisja konkursowa w składzie: Maria Koc (wicemarszałek senatu RP, etnograf), Aneta Dąbrowska-Bogucka (Kierownik Wydziału Marketingu Terytorialnego w Departamencie Kultury, Promocji i Turystyki UMWM), Joanna Jakubiak (propagatorka kuchni regionalnej Podlasia), Małgorzata Buttitta (antropolog kultury, znawczyni dawnej kuchni polskiej), Maciej Nowicki (szef kuchni Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie) miała niełatwe zadanie. Do konkursu na najsmaczniejszą potrawę zgłoszono 24 dania, a I nagrodę oraz Kielich Wojciecha Wielądko zdobyła Elżbieta Żmudzka za serek jabłkowy. W konkursie na gościniec z podróży I miejsce zajął Bogusław Bernabiuk za zestaw upominkowo-pamiątkowy (wyroby mleczne, ser, ciasteczka).
Wszystko ma swój koniec, więc i Międzynarodowy Turniej Smaków na Wielkim Gościńcu Litewskim dobiega końca. Organizatorzy zapraszają nas na kolejne spotkanie już za rok.

Anna Szpura

Skrót artykułu: 

Wielki Gościniec Litewski był przez kilka wieków jednym z najważniejszych traktów handlowych Rzeczypospolitej. Łączył Warszawę z Wilnem, czyli Koronę Polską z Wielkim Księstwem Litewskim. Współcześnie został wytyczony szlak turystyczny wzdłuż Wielkiego Gościńca Litewskiego.

Fot. A. Szpura

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!