Smaczne i proste

Naleśniki starokornickie

Naleśniki starokornickie to produkt tradycyjny z terenu Starej Kornicy, który został wpisany na Ministerialną Listą Produktów Tradycyjnych. Jest to bardzo łatwa do przyrządzenia potrawa.

A teraz trochę historii. Skąd właściwie pochodzą naleśniki?
Prawdopodobnie już w starożytności po raz pierwszy wylano na rozgrzaną patelnię mieszankę mąki, mleka i jajek. Naleśniki znane są pod każdą szerokością geograficzną, ale to Włosi uważają się za ich wynalazców. Prawdopodobnie zostały wymyślone we Florencji, skąd przywiozła je do Francji Katarzyna Medycejska, gdy w 1533 roku wyszła za mąż za późniejszego francuskiego króla, Henryka II Walezjusza. Uwielbiane na całym świecie naleśniki pieszczą podniebienia smakoszy. Podane na słodko z serem są klasyczną potrawą kuchni polskiej. Pierwsze informacje na temat naleśników w Polsce pochodzą z XVI wieku. W tamtym okresie były częstym daniem na staropolskich stołach. Pierwotnie przyrządzano je z gruboziarnistej mąki żytniej i pieczono bezpośrednio na płycie kuchennej. Z tego powodu były nieco grubsze i bardziej suche niż te, które znamy ze współczesnej kuchni.
Naleśniki starokornickie to potrawa przygotowywana dawniej przez kobiety z Kornicy obowiązkowo raz w tygodniu.
Kucharz i dziennikarz kulinarny, Tomek Jakubiak, wykorzystał przepis na naleśniki starokornickie w swoim programie ,,Jakubiak – z miłości do lokalności”.

Anna Szpura
inżynier ekonomii rolnictwa, regionalistka, animator kultury, znawczyni tradycyjnej kuchni wschodniego Mazowsza, mieszka w Starej Kornicy.

Składniki

Ciasto naleśnikowe:
1 szklanka mleka
1/2 szklanki wody
2 żółtka
3 dag roztopionego masła
piana ubita z 2 białek
mąka (tyle, ile potrzeba do przygotowania lejącego się ciasta)
szczypta soli

Ser:
20 dag zmielonego białego sera
3 żółtka
3-4 łyżki cukru
wanilia lub cukier waniliowy
Do smażenia:
skórka ze słoniny
olej lub masło

Przygotowanie
Składniki ciasta wymieszać. Na końcu dodać pianę z białek. Z przygotowanego ciasta na okrągłej patelni usmażyć placki naleśnikowe. Patelnię za każdym razem smarować skórką ze słoniny. Na gotowych plackach naleśnikowych rozsmarować przygotowany ser i składać je tak, żeby uzyskały trójkątny kształt. Złożone naleśniki podsmażyć z obu stron na oleju lub maśle. Podawać na zimno lub na gorąco polane kwaśną śmietaną.

Skrót artykułu: 

Naleśniki starokornickie to produkt tradycyjny z terenu Starej Kornicy, który został wpisany na Ministerialną Listą Produktów Tradycyjnych. Jest to bardzo łatwa do przyrządzenia potrawa.

Fot. A. Szpura

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!