Sarakina

Białostocka Sarakina zdobyła I miejsce w konkursie "Scena Otwarta", który odbył się w ramach "Mikołajków Folkowych 2000". Zyskała uznanie tak jury, jak i publiczności dzięki oryginalnemu zaprezentowaniu tradycyjnej muzyki bałkańskiej z regionów Bułgarii i Macedonii.

Prawie wszyscy członkowie grupy tylko w połowie reprezentują polskie pochodzenie. Sarakina zgodnie przyznała, że miało to niemały wpływ na wybór motywów muzycznych, a także na samo rozpoczęcie wspólnej przygody z muzyką tradycyjną, która stanowi dla nich wspólną i osobliwą zarazem płaszczyznę porozumienia.

Jacek Grekow, grający z zespole na akordeonie, gajdzie i kavale, urodził się w Polsce, choć korzenie jego rodziny tkwią bezpośrednio w Macedonii. Muzyką bałkańską zajmuje się od ponad dziesięciu lat. Propagował ją już w Austrii, gdzie współpracując z organizacjami "Kultur Kontakt Austria" i "Wiener Integrationsfonds" nagrał płytę "Kyrillikata" (1997). Uczestniczył między innymi w wiedeńskim festiwalu kultur "Halamasch-Festivals" ( 1999), jest również współautorem muzyki do filmu "The Punishment" w reżyserii Gorana Rebica (Wiedeń 2000). Obecnie zgłębia tajniki gry na gajdzie i kavale u bułgarskich pedagogów.

Natomiast Weronika Grozdew, do której należą partie wokalne, związana jest blisko z Bułgarią, skąd pochodzi jej ojciec. Tam też już jako dziecko (słuchając śpiewającej babci) spotykała się z bałkańskim folklorem. Zanim zaczęła wspólne muzykowanie z Sarakiną, brała udział w nagrywaniu płyty Zespołu Polskiego Marii Pomianowskiej - "Kolędy Polskie".

Sarakinę tworzą ponadto: Marcin Lenczewski (tarambuka) i bracia z ojca - Czecha: Jan (klarnet, gitara) i Bartosz (kontrabas) Mlejnek. Mlejnekowie pochodzą z rodziny o dużych tradycjach muzycznych, a w świat czeskich i słowackich melodii wprowadził ich ojciec już we wczesnych latach dziecięcych. Bartosz odniósł duży sukces na polu muzyki klasycznej, koncertując z międzynarodową orkiestrą symfoniczną znaną pod nazwą "Gustav Mahler Jugendorchester".

Członkowie zespołu są muzykami profesjonalnymi, absolwentami i studentami wyższych szkół muzycznych. Grają ze sobą dopiero półtora roku, ale mają już na swoim koncie niemałe osiągnięcia - wspólnie nagrali muzykę do filmu "Pielgrzymka Papieża do Ziemi Świętej" (cz. I: "Dzieci Abrahama", cz. II: "Ziemia podwójnie obiecana") w reżyserii Grzegorza Tomczaka (2000).

W skład repertuaru Sarakiny wchodzą utwory o rytmice nieregularnej, których melodyka zaczerpnięta z tradycyjnych bałkańskich źródeł została uzupełniona brzmieniem oryginalnych instrumentów, jak również wzbogacona śpiewem etnicznym.

Mikołajkowa nagroda jest dla grupy pierwszym poważniejszym wyróżnieniem. Z pewnością patronka duchowa zespołu - bałkańska dziewczyna o imieniu Sarakina - będzie go nadal wspierać na drodze folkowej kariery.

Sara

Skrót artykułu: 

Białostocka Sarakina zdobyła I miejsce w konkursie "Scena Otwarta", który odbył się w ramach "Mikołajków Folkowych 2000". Zyskała uznanie tak jury, jak i publiczności dzięki oryginalnemu zaprezentowaniu tradycyjnej muzyki bałkańskiej z regionów Bułgarii i Macedonii.

Dział: 

Dodaj komentarz!