Rowerem przez pojezierze

O przewodniku, który niebawem zasili zasoby wielbicieli rowerowych wycieczek, z Łukaszem Pawlakiem - współtwórcą publikacji, rozmawiają "Gadki".

Skąd pomysł na stworzenie przewodnika, tym razem wyjątkowego, bo dla rowerzystów?
Obecnie realizujemy w Starostwie Powiatowym w Łęcznej kilka projektów. Staramy się promować turystkę w naszym regionie. Mamy nawet specjalną strategię dotyczącą rozwoju i promocji turystyki. Rok temu realizowaliśmy duży projekt: "Magia Miejsc - promocja walorów turystycznych Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego". Odbyło się kilka tematycznych imprez promujących walory regionu. Obserwując entuzjastyczne reakcje uczestników uznaliśmy, że dobrze byłoby zrobić przewodnik, w którym byłaby skondensowana wiedza o tych wszystkich "magicznych" miejscach. I tak padło na przewodnik dla rowerzystów. Rowerem jesteśmy w stanie dojechać do każdego miejsca. Można powiedzieć, że projekt "Magia miejsc" zazębił się z projektem, w ramach którego sfinansowany będzie przewodnik. Przewodnik zostanie wydany w ramach projektu "Wielobarwny wypoczynek. Budowa ścieżki rowerowej na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego". To projekt, dzięki któremu powstanie ścieżka rowerowa z infrastrukturą towarzyszącą i m.in. mapa interaktywna z trasami rowerowymi, audio-przewodnik i właśnie przewodnik przedmiotowy. Wydaliśmy już kilkanaście publikacji o naszym regionie. Przygotowaliśmy dwie strony internetowe. Jedną jako serwis informacyjny o charakterze administracyjnym, a drugą poświęconą tylko i wyłącznie turystyce i wszystkiemu co z nią związane.

Jak będzie wyglądać ta publikacja?
Wciąż nad nią pracujemy. Nadzoruję realizację projektu-zależy mi, aby był nowoczesny i kolorowy, odzwierciedlający walory pięknych terenów, które chcemy promować. Przewodnik będzie liczył ok. 64 stron w wygodnym formacie. Dodatkowo ma zawierać płytę CD z audio-przewodnikiem mp3, mapą szlaków i tras rowerowych pdf. Myślę, że jest to rozwiązanie dla osób, które będą chciały korzystać z niego w trakcie jazdy. Będzie można zgrać go na mp3.

Jakie konkretnie miejsca będzie zawierał przewodnik?
Chcieliśmy, aby przewodnik był nawigatorem po miejscowościach atrakcyjnych turystycznie w cały powiecie, coś na kształt vademecum. Opracowywaliśmy go tak, aby turysta dowiedział się czegoś o historii regionu i miejscowości, architekturze, kulturze, przyrodzie. Chcielibyśmy, aby turyści uznali, że warto tu wrócić, bo mamy to co chyba najważniejsze-ciszę i spokój. Niektórzy mogą uważać, że jest tu nudno i nieciekawie, ale wydaje mi się, że jeśli spojrzą na te tereny trochę inaczej, jak przez szkło powiększające, poznają je bliżej-będą zachwyceni. Chcielibyśmy, aby każdy podążający jedną z sześciu tras poczuł klimat miejsc i pięknej natury.

Jak przebiegało przygotowywanie tras i poszczególnych elementów przewodnika?
Pierwotnym założeniem było opracowanie przewodnika na zasadzie żywej lekcji historii-rozmów z ludźmi, którzy pamiętają interesującą historię danej miejscowości, terenu. Szybko okazało się, że nie bylibyśmy w stanie odnaleźć ludzi pamiętające czasy Jana III Sobieskiego, który notabene przebywał u przyjaciela Atanazego Miączyńskiego w Zawieprzycach (śmiech). Drugą koncepcją było przygotowywanie przewodnika w oparciu o szlaki wytyczone przez rowerzystów. Otrzymaliśmy nawet kilka propozycji, ale szlaki wiodły przez tereny dostępne dla wyczynowych rowerzystów, a my chcieliśmy, aby turyści przejeżdżając określoną trasę, czegoś się dowiedzieli. I tak powstała trzecie koncepcje. Sześć tras, wiele interesujących miejscowości, piękna przyroda i ciekawa historia.

Czy są miejsca szczególne godne polecenia na mapie, która powstała?
Czy są miejsca godne polecenia? Każdy znajdzie coś dla siebie, np. przemierzając trasę nr 1 możemy podziwiać barokowy kościół, przepiękną cerkiew (jedno z moich ulubionych miejsc), wiele tzw. użytków ekologicznych, możemy dojechać nad jezioro i po prostu odpoczywać. Możemy też zwiedzić ruiny zamku w Zawieprzycach. Taki turystyczny "miszmasz." Co do zamku w Zawieprzycach, osobiście polecam zwiedzanie w pierwszy lub drugi weekend maja. Wówczas w zespole pałacowo - parkowym odbywa się fantastyczna dwudniowa impreza: koncerty, rekonstrukcje bitew z X i XVII w., pokazy walk średniowiecznych wojów, stragany z kolorowymi, ręcznie malowanymi gadżetami- po prostu niezwykle interesująca, żywa lekcja historii. Wybierając trasę nr 2 zdobędziemy wiele interesujących informacji na temat Łęcznej i jej okolic. Na trasie nr 3 natkniemy się na przepiękny dwór zaprojektowany przez samego Stanisława Witkiewicza, ojca Witkacego. Trasa nr 4 to historia wielokulturowego Cycowa, gdzie po ulicach przechadzali się mieszkańcy narodowości niemieckiej, rosyjskiej i żydowskiej. I tak dalej i tak dalej.

W jaki sposób będzie można zdobyć przewodnik? Czy planujecie kolportaż?
Przewodnik, jak również inne publikacje promujące nasz region, staramy się dystrybuować podczas różnego rodzaju imprez i targów turystycznych. Przewodnik będzie również dostępny w Punkcie Informacji Turystycznej przy al. Jana Pawła II 95A w Łęcznej.

Skrót artykułu: 

O przewodniku, który niebawem zasili zasoby wielbicieli rowerowych wycieczek, z Łukaszem Pawlakiem - współtwórcą publikacji, rozmawiają "Gadki".

Dział: 

Dodaj komentarz!