Rafał Rozmus/Zespół Kameralny daCamera

Projekcja filmów "Bartek zwycięzca" reż. Edward Puchalski (1923) oraz "Pruska kultura" (1908) z muzyką Rafała Rozmusa, w wykonaniu Zespołu Kameralnego daCamera pod dyrekcją kompozytora daCamera to autorski projekt dyrygenta i kompozytora Rafała Rozmusa we współpracy z Impresariatem Artystycznym Legato pod hasłem "Silent films were never silent" (,,Filmy nieme nigdy nie były nieme"). Dzieła kina niemego ilustrowane muzyką Rafała Rozmusa, wykonywaną na żywo przez profesjonalnych muzyków orkiestrowych, to wyjątkowe wydarzenie artystyczne na najwyższym poziomie. daCamera to niepowtarzalna okazja zapoznania się z zabytkami kina niemego z towarzyszeniem oryginalnej muzyki. Muzycy projektu daCamera to wybitni soliści oraz instrumentaliści koncertujący na co dzień w czołowych polskich orkiestrach w kraju i za granicą. W zależności od potrzeb repertuarowych podstawowy, siedmioosobowy skład jest poszerzany na miarę orkiestry kameralnej, a nawet symfonicznej. Muzycy tworzący projekt daCamera współpracują między innymi z takimi instytucjami i zespołami jak: Filharmonia Narodowa, Teatr Wielki w Warszawie, Polska Orkiestra Radiowa, Teatr Muzyczny Roma, Filharmonia Dowcipu, Sinfonia Viva, Warsaw Camerata, Atom String Quartet, Grzech Piotrowski World Orchestra, Fabryka Trzciny, Skwer Hoovera oraz wiele innych.

Rafał Rozmus jest kompozytorem oryginalnych partytur do klasyków kina niemego. da Camera to jego autorski projekt we współpracy z Impresariatem Artystycznym Legato i honorowym patronatem Filmoteki Narodowej. Kompozytor od 2003 współpracuje między innymi z Letnią Akademią Filmową w Zwierzyńcu oraz Filmoteką Narodową. Jego twórczość prezentowano na najbardziej prestiżowych festiwalach w kraju: Era Nowe Horyzonty, Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni, podczas kolejnych edycji Święta Kina Niemego w Kinie Iluzjon, a także za granicą: w Cannes (w 2007 i 2008), na Festiwalu Cinemacities w Hadze (2008) oraz wielu innych.

Rafał Rozmus jest absolwentem Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie skrzypiec. Z wyróżnieniem ukończył Instytut Muzyki WA UMCS w Lublinie, gdzie w latach 2004 - 2005 pełnił obowiązki asystenta, a od 2005 jest wykładowcą w Zakładzie Teorii Muzyki oraz doktorantem w Instytucie Muzykologii KUL. Podczas studiów kształcił się z zakresu kompozycji w klasie Andrzeja Nikodemowicza, aranżacji i instrumentacji w klasie Kazimierza Górskiego oraz dyrygentury w klasie Zofii Bernatowicz. Autor Liczbowej Metody Komponowania Muzyki Atonalnej (2002). Tworzy muzykę wokalną, wokalno - instrumentalną, instrumentalną, utwory symfoniczne, kameralne i dla dzieci. Jest kompozytorem muzyki teatralnej i filmowej, m. in. do 14 - odcinkowego serialu "Tajemnice Watykanu", największej na świecie produkcji filmowej w całości nakręconej w Watykanie oraz kinowej wersji "Tryptyku Rzymskiego" wg poematu Jana Pawła II. Jako dyrygent jest stałym gościem wielu orkiestr m. in. Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Orkiestry Kameralnej Legato. W 2010 dzięki współpracy z Filmoteką Narodową ukazało się wydawnictwo DVD z polskim filmem niemym pt.: "Mogiła nieznanego żołnierza" wzbogacone oryginalną muzyką Rozmusa. W 2009 kompozytor został uhonorowany nagrodą "Doktorat Honoris Causa Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu", a w 2010 nagrodą kulturalną "Żurawie 2010".


Soliści:
Dawid Lubowicz - skrzypce
Mariusz Jagoda - skrzypce
Karolina Kozłowska - altówka
Dariusz Dudziński - wiolonczela
Wojciech Gumiński - kontrabas
Kama Grott - obój
Agata Igras-Sawicka - flet

Sala widowiskowa "Chatki Żaka"11.12.2011, godz. 17, bilety 10/15zł
Skrót artykułu: 

Projekcja filmów "Bartek zwycięzca" reż. Edward Puchalski (1923) oraz "Pruska kultura" (1908) z muzyką Rafała Rozmusa, w wykonaniu Zespołu Kameralnego daCamera pod dyrekcją kompozytora daCamera to autorski projekt dyrygenta i kompozytora Rafała Rozmusa we współpracy z Impresariatem Artystycznym Legato pod hasłem "Silent films were never silent" (,,Filmy nieme nigdy nie były nieme").

Dodaj komentarz!