Przegląd Grup Obrzędowych

4 lutego 2024 roku w GOK w Starym Dzikowie (woj. podkarpackie, pow. lubaczowski) odbył się Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Gości powitali dyrektor GOK mgr Edyta Panek, wójt mgr inż. Tomasz Jabłoński oraz w imieniu Starosty Powiatowego mgr Anna Kordys.

Jako pierwsza wystąpiła Zorza z Dereźni (gm. Biłgoraj) z przygotowanym przez Małgorzatę Maciochę programem „Świenty od wszystkiego”. Tematem było majowe przystrajanie kapliczki Św. Antoniego i modlitwa. Następnie na scenie pojawiły się Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego (gm. Biłgoraj) pod kierownictwem Krystyny Różańskiej. Zaprezentowały „Grabienie ściółki” – pokaz o gospodyniach przyłapanych na nielegalnej zbiórce ściółki. Jako trzeci wystąpił zespół Piganeczki z Pigan (gm. Sieniawa) przygotowany przez Beatę Szczęch. W programie pt. „U Kowalów przed Wielkanocą” babcia trzęsła rodziną przygotowującą dom na Wielkanoc, a teściowa dopiekała synowej. W tym roku na przeglądzie zadebiutował Zespół KGW w Rzeczycy Księżej (gm. Trzydnik Duży) pod kierownictwem Wiesławy Bucior, przedstawiając występ pt. „Popołudnie
i wieczór Wigilijny w izbie”. W pokazie kobiety przygotowywały tradycyjne potrawy wigilijne, najmłodsza latorośl zajęta była robieniem ozdób choinkowych. Gospodarz przyniósł do domu drzewko, króla i siano, potem zajrzał we wszystkie kąty gospodarstwa. Zaprezentowano też zaproszenie sąsiadek i wieczerzę. W międzyczasie KGW z Moszczanicy (gm. Stary Dzików) przygotowało stoisko z domowymi wypiekami oraz innymi smakołykami i przekąskami dla uczestników przeglądu. Na harmonijce ustnej w przerwach grał dla publiczności Józef Hawrylak. Jako piąte wystąpiło KGW „Jamniczanki” z Jamnicy (gm. Grębów) przygotowane
przez Joannę Brak-Głowalę. W programie „Osesek u Walków” pokazano okres połogu, kiedy cała rodzina wyręczała matkę i przygotowywała dziecko do chrztu. Szóstą grupą był zespół obrzędowy z Łazor (gm. Harasiuki) pod kierunkiem Artura Sieka. Program „Jak to dawniej bywało – zmówiny” przedstawiał aranżowanie małżeństwa wbrew woli panny na wydaniu. Jako ostatni wystąpił Zespół Regionalno-Obrzędowy „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Grupę przygotował Zbigniew Kuczek. W spektaklu „Owsioki” kolędnicy na Św. Szczepana obsypywali domowników owsem. Podczas przerwy gości przeglądu zabawiała kapela Grodziszczoki. Komisja w składzie: Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog z Łańcuta, dr Małgorzata Dziura – etnolog z Przemyśla, dr Sylwester Łysiak – kulturoznawca i instruktor teatralny z Sandomierza, po obejrzeniu prezentacji grup przyznała wyróżnienia i nagrody pieniężne: Wyróżnienie otrzymało KGW z Rzeczycy Księżej. Dwa równorzędne III miejsca przyznano grupie Sąsiadeczki z Korczowa i Okrągłego oraz Zespołowi Obrzędowemu z Łazor. II miejsce zajęły Piganeczki z Pigan, a dwa równorzędne I miejsca KGW „Jamniczanki” z Jamnicy oraz Zespół Regionalno-Obrzędowy „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego. Nagrodę Grand Prix przeglądu przyznano zespołowi Zorza z Dereźni.

Dawid Król

Skrót artykułu: 

4 lutego 2024 roku w GOK w Starym Dzikowie (woj. podkarpackie, pow. lubaczowski) odbył się Międzywojewódzki Przegląd Grup Obrzędowych „Wątki Folkloru Ludowego”. Gości powitali dyrektor GOK mgr Edyta Panek, wójt mgr inż. Tomasz Jabłoński oraz w imieniu Starosty Powiatowego mgr Anna Kordys.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!