"PromPromìny v èase..Tradièní lidová hudba na Moravì ve 20. století"

2001, CD Gnosis Brno, G-Music 020

Reprezentatywna kolekcja nagrań morawskiej muzyki ludowej na dwóch płytach kompaktowych, uzupełniona treściwą książeczką. Pierwsza płyta zawiera archiwalne zapisy z różnych regionów, w większości dokonane przez czeską rozgłośnię od 40. do 80. lat XX wieku. Najstarszy zapis solowego śpiewu pochodzi jednak z 1911 roku, kiedy został zarejestrowany na fonograf przez kompozytora Leoša Janáčka. Druga płyta prezentuje, jak na tym samym terenie gra się i śpiewa dzisiaj. Podczas gdy dzisiejsza twórczość jest już w większości dziełem śpiewaków i instrumentalistów, którzy zajmują się muzyką swojego kraju w zespołach folklorystycznych, wcześniejsze zapisy pokazują często wyjątkowe lokalne osobowości, które stały się współtwórcami regionalnego stylu.

Do najbardziej znanych muzykantów zalicza się między innymi prymistę Jožka Kubíka (1907-1978), czy też kapelę Ňorkova z miejscowości Hrubé Vrbky regionu Horňácko. Żeńskie śpiewy z Březové oraz ze Strání na obrzeżach regionu Horňácko, na pograniczu morawsko-słowackim, pomagają zrozumieć, dlaczego Leoš Janáček tak bardzo podziwiał pieśni i śpiewaczki z tego terenu. Unikalne są również zapisy muzyki skrzypcowej z regionu Jihlavska na zachodnich Morawach. Wyrabiane domowym sposobem instrumenty (skrzypce), na których grywali tamtejsi czescy oraz niemieccy muzykanci, mają charakterystyczne brzmienie, które jest jedyne w swoim rodzaju (również w ogólnoeuropejskim kontekście). Nagrania współczesnych interpretacji pokazują, jak bogate i dynamiczne jest życie muzyki ludowej na Morawach - w przeciwieństwie do zachodnich Czech, gdzie tradycyjna muzyka w niektórych regionach w mniejszym lub większym stopniu zanika.



Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:


Skrót artykułu: 



Reprezentatywna kolekcja nagrań morawskiej muzyki ludowej na dwóch płytach kompaktowych, uzupełniona treściwą książeczką. Pierwsza płyta zawiera archiwalne zapisy z różnych regionów, w większości dokonane przez czeską rozgłośnię od 40. do 80. lat XX wieku. Najstarszy zapis solowego śpiewu pochodzi jednak z 1911 roku, kiedy został zarejestrowany na fonograf przez kompozytora Leoša Janáčka. Druga płyta prezentuje, jak na tym samym terenie gra się i śpiewa dzisiaj.

Miejsca sprzedaży

Numer ukazał się dzięki:

Autor: 

Dodaj komentarz!