Po klezmersku w Rosji

Pomiędzy 17 a 20 lutego w podmoskiewskim miasteczku Widnoje odbył się I Moskiewski Międzynarodowy Festiwal-Seminarium Muzyki Żydowskiej "Dona-Fest" 2005. Były to trzydniowe warsztaty dla około pięćdziesięciu uczestników oraz finałowy koncert główny dla moskiewskich widzów. Organizatorami i inicjatorami festiwalu był moskiewski zespół Dona, prowadzący warsztaty klarnecista Merlin Shepherd (Wielka Brytania), śpiewaczka i kompozytorka Polina Aczkenazi- Shepherd (Rosja / Wielka Brytania), skrzypek Stanisław Rajko (Rosja / Niemcy), śpiewaczka Alina Iwah (Rosja), śpiewak i wykładowca jidysz Aleksander Gendler i inni. Wcześniej festiwale muzyki klezmerskiej odbywały się tak w Rosji (Sankt Petersburg), jak i na Ukrainie (Kijów, Charków). Natomiast w Moskwie podobne wydarzenie miało miejsce po raz pierwszy.

Celem festiwalu była próba zanurzenia się w muzykę wschodnioeuropejskich Żydów i odnowienia kultury, która została zniszczona przez holokaust. Festiwal nie był ukierunkowany tylko i wyłącznie na żydowskich muzyków. Adresowany był przede wszystkim do tych, którzy chcieli nauczyć się grać i śpiewać po klezmersku niezależnie od narodowości i wyznania. Wśród uczestników był Psoj Korolenko (najbardziej dziś znany i popularny w Moskwie wykonawca śpiewający w jidysz) i prawie wszyscy muzycy moskiewskich zespołów grających po klezmersku. Byłem tam i przeżywałem ogromną radość i satysfakcję z trzydobowego spotkania z muzyką. Każdy dzień festiwalu kończył się wspólnym graniem i tańczeniem. Ostatniego dnia w żydowskim teatrze "Szalom" odbył się koncert główny wszystkich gwiazd biorących udział w "Dona-Fest", a także przedstawione zostały efekty końcowe warsztatów, czyli koncert zbiorowy chóru i orkiestry złożonych ze wszystkich uczestników festiwalu. Bardzo dobrze wypadła lekcja tańca, do której mógł dołączyć każdy z widzów.

Skrót artykułu: 

Pomiędzy 17 a 20 lutego w podmoskiewskim miasteczku Widnoje odbył się I Moskiewski Międzynarodowy Festiwal-Seminarium Muzyki Żydowskiej "Dona-Fest" 2005. Były to trzydniowe warsztaty dla około pięćdziesięciu uczestników oraz finałowy koncert główny dla moskiewskich widzów.

Dział: 

Dodaj komentarz!