Piąte Skrzyżowanie

W dniach 13-19 września pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się piąta edycja Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur. To niezwykłe wydarzenie o światowym wymiarze jest jednym z bardziej prestiżowym imprez tego typu. Piąta edycja wydarzenia zainicjowanego jest przez władze miasta, a organizowana od początku przez Stołeczną Estradę. To niezwykłe wydarzenie o światowym wymiarze jest jedną z bardziej prestiżowych imprez tego typu.

Festiwal otworzy koncert dziecięcy z udziałem dzieci z Burkiny Faso, Maroka, Polski i Japonii. Koncert odbędzie się 13 września o godz. 11.00 w warszawskim Teatrze "Lalka". Jest to projekt przygotowany specjalnie na Festiwal przez Marię Pomianowską - muzyka, etnomuzykologa i pedagoga. Projekt ma na celu ukazanie uniwersalności świata muzyki, otwarcie dzieci na nowe kultury, z którymi wcześniej się nie spotkały, pomóc w przełamywaniu barier międzykulturowych, a także uczyć poprzez sztukę i kreatywnie rozwijać. Afrykańskie dzieci zaprezentują swoje tańce, piosenki i grę na afrykańskich instrumentach: balafonach, korach, bębnach djembe. Polskie dzieci wystąpią z własnym repertuarem.

Koncertowi będzie towarzyszyć finał konkursu plastyczno-multimedialnego "Tacy różni, a tacy podobni" skierowany do szkół podstawowych i gimnazjów z terenów województwa mazowieckiego. Konkurs zorganizowany jest w ramach projektu "Międzykulturowa Szkoła w Wielokulturowym Mieście" współfinansowanego przez Europejski Fundusz na rzecz Integracji Obywateli Państw Trzecich. Po koncercie Dzieci Świata na Skrzyżowaniu Kultur odbędzie się miniwernisaż nagrodzonych prac.

Tego samego dnia wieczorem, w Sali Kongresowej o godz. 19.00 rozpocznie się koncert Youssou N'Dour głównej gwiazdy festiwalu. Youssou N'Dour urodził się w 1959 roku w senegalskim Dakarze. W wieku 16 lat był już w zasadzie gwiazdą i śpiewał w jednym z najpopularniejszych zespołów senegalskich lat 70., Etoile de Dakar. W latach 80., jako lider grupy Super Etoile, stworzył nowy gatunek afrykańskiej muzyki znanej pod nazwą mbalax, będący połączeniem senegalskich rytmów tanecznych z elementami muzyki Zachodu (jazzu, rocka, funku) i brzmień latynoskich.

Na światowym rynku N'Dour zaistniał dzięki nawiązaniu współpracy z Peterem Gabrielem i udziale w światowym tourneé "Human Rights Now!" Amnesty International u boku gwiazd takich jak: Bruce Springsteen, Tracy Chapman i Sting oraz sukcesowi wydanego w 1994 roku. singla "7 Seconds", nagranego w duecie z Neneh Cherry.

Oprócz Youssou N'Doura tego samego wieczoru na scenie Sali Kongresowej pojawi się Tcheka, młody wokalista reprezentujący Wyspy Zielonego Przylądka, uważany obecnie za jednego z czołowych muzycznych reprezentantów swojego kraju na świecie.

14 września koncerty dadzą muzycy luzofońscy: Ana Moura z Portugalii i Márcio Faraco z Brazylii. Moura to jedna z najwybitniejszych współczesnych przedstawicielek muzyki fado. Faraco to z kolei światowej klasy reprezentant nowoczesnej bossa novy. W Warszawie pojawi się ze specjalnym programem poświęconym 50-leciu tego gatunku.

15 września będzie należał do muzyków hip-hopowych, którzy łączą współczesne miejskie rytmy z wpływami world music. Gwiazdą wieczoru - po raz pierwszy występującą w Polsce - będą legendarni kubańscy Orishas, którzy potraktowali swoje dziedzictwo muzyczne w prawdziwie rewolucyjny sposób. Support dla Orishas zapewni Sister Fa, senegalska raperka, która łączy afrykańskie bity z bojowymi, społecznie zaangażowanymi tekstami. - Poświęcając jeden wieczór etno-rapowi, pragniemy poszerzyć formułę naszego festiwalu o mało znany w Polsce gatunek i równocześnie przyciągnąć do siebie młodszych słuchaczy, którzy dotychczas nie interesowali się world music - wyjaśnia Marek Garztecki, przewodniczący Rady Programowej festiwalu.

Przykładem tego będą legendarni Master Musicians of Jajouka featuring Bachir Attar z Maroka - gwiazda kolejnego dnia Festiwalu. Master Musicians of Jajouka to grupa, która z jednej strony kultywuje w prostej linii prastarą muzyczną tradycję sięgającą według niektórych źródeł 1300 lat wstecz, a z drugiej może pochwalić się współpracą z największymi współczesnymi muzykami świata zachodniego, m.in. Brianem Jonesem z The Rollings Stones czy Billem Laswellem. Towarzyszyć jej będzie polski kwartet Kwadrofonik, który wykonuje autorskie opracowania muzyki poważnej XX i XXI wielu, a także odważne interpretacje polskiego folkloru. Wspólny koncert Master Musicians of Jajouka i Kwadrofonika to również efekt poszukiwań nowych kierunków artystycznych Festiwalu.

To samo zamierzenie towarzyszyło organizatorom w przypadku następnego dnia koncertowego, który będzie należał do hiszpańskiego Al Andaluz Project i polskiego zespołu Mosaic. Al Andaluz to fuzja trzech różnych grup i trzech obszarów muzycznych dawnej Hiszpanii, Mosaic z kolei to grupa wykonująca polską, bałkańską i bliskowschodnią muzykę średniowiecza i renesansu.

18 września festiwalowej publiczności zaprezentują się Vishwa Mohan Bhatt, oraz wielokulturowy projekt polskiego gitarzysty Michała Czachowskiego pod nazwą Indialucía. V.M. Bhatt jest wybitnym indyjskim instrumentalistą, konstruktorem i wirtuozem nowatorskiego instrumentu o nazwie mohan veena, powstałego z połączenia indyjskiej veeny i gitary hawajskiej. Międzynarodową sławę i prestiżową nagrodę Grammy przyniosła mu płyta "A Meeting by the River" nagrana w duecie z Ry Cooderem. Indialucía to z kolei niespotykane wcześniej połączenie stylistyki klasycznej muzyki indyjskiej i hiszpańskiego flamenco.

19 września, na zamknięcie Festiwalu, koncert dadzą mistrzowie i uczestnicy warsztatów muzycznych Skrzyżowania Kultur oraz Farafina z Burkiny Faso - zespół, którego ponad 30-letnia historia obfituje we współpracę ze sławami muzyki zachodniej, a także wydarzenia tak prestiżowe, jak koncert urodzinowy Nelsona Mandeli dla 72-tysięcznej publiczności na londyńskim Wembley Stadium.

Koncerty to nie jedyne atrakcje Festiwalu Warszawskiego. Podczas imprezy odbędą się liczne warsztaty skupione wokół hasła "Wielokulturowość a tożsamość". W tym roku zajęcia warsztatowe odbędą się w siedmiu klasach. Pierwsza z nich to klasa rytmu i tańca afrykańskiego, którą poprowadzą muzycy legendarnego zespołu Farafina z Burkiny Faso. Klasę improwizacji melodycznej poprowadzi Muthu Kumar, znakomity indyjski tablista. Tymi, którzy zdecydują się na polskie tańce historyczne, zaopiekuje się Romana Agnel, polska tancerka, choreograf, historyk sztuki, założycielka jedynego w Polsce profesjonalnego Baletu Dworskiego Ardente Sole. Klasa improwizacji melodycznych będzie miała aż troje mistrzów - Georgija Iordanova Petrova z Bułgarii, Roozbeha Asadiana z Iranu i Macieja Filipczuka z Polski. Śpiewów bułgarskich będzie można się uczyć pod okiem Eleny Kostadinovej Kanevskiej-Andreevej. Miro Žiarislav Švický, wprowadzi chętnych w tajniki końcówki, najprostszej, a jednocześnie bogato brzmiącej słowackiej piszczałki. Maria Pomianowska, opiekunka całości warsztatów, poprowadzi ostatnią z klas - klasę Orkiestry Folkowej Skrzyżowania Kultur. Warsztaty zakończą się 19 września wspólnym koncertem ich uczestników i mistrzów, który pokaże efekty prawie tygodniowej pracy. Zapisy na warsztaty są prowadzone pod numerem telefonu +48 501 451 432 oraz pod adresem mailowym agencja_ami@op.pl.

W tym roku udało nam się złożyć naprawdę wspaniały i wartościowy program, obfitujący w wielkie nazwiska, a równocześnie głęboko przemyślany i bardzo różnorodny. Zachęcamy do czerpania z niego pełnymi garściami, naprawdę jest z czego! - mówi Marek Garztecki.


Opracowanie: Agnieszka Szczur
Skrót artykułu: 

W dniach 13-19 września pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się piąta edycja Festiwalu Warszawskiego Skrzyżowanie Kultur. To niezwykłe wydarzenie o światowym wymiarze jest jednym z bardziej prestiżowym imprez tego typu. Piąta edycja wydarzenia zainicjowanego jest przez władze miasta, a organizowana od początku przez Stołeczną Estradę. To niezwykłe wydarzenie o światowym wymiarze jest jedną z bardziej prestiżowych imprez tego typu.

Dodaj komentarz!