Percival & Radbor

"Słowiański Mit o Stworzeniu Świata"

Percival Schuttenbach, 2009, PSCD003

Lubińska grupa Percival Schuttenbach to jedna z najciekawszych i najbardziej nieszablonowych polskich folkmetalowych grup muzycznych. Na płycie "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata" Percival Schuttenbach objawia się w swym folkowym projekcie nazwanym po prostu Percival. Krążek ten jest bardzo udaną próbą sięgnięcia do - rozsianej w wielu legendach i podaniach z różnych regionów - mitologii słowiańskiej. Nie jest to quasi-fantastyka oparta np. tylko na prozie Czesława Białczyńskiego. Dzięki temu są tu nawiązania i do podań z Karpat Wschodnich, i legend białoruskich, sporo Percivale z Radborem zaczerpnęli z pieśni ukraińskich, łemkowskich, kazań staroruskich, czy także naszych, kujawskich.

Płyta ma porządek chronologiczny; zaczyna się od mitycznego jaja i kontrowersyjnego motywu walki Białoboga - Czarnoboga, po czym następuje "Stworzenie Bogów", gdzie wykorzystano treści zawarte w pieśniach pasterskich. Następnie Swarog wykuwa świat, pojawiają się Perun z Welesem na świetlistej łodzi, Weles wydobywa z głębin oceanu Ziemię, a Perun wyznacza cztery strony świata. Dochodzi do walki braci - Peruna i Welesa, gdzie Perun wygrywa i skuwa pętami Welesa, a następnie obaj tworzą człowieka. Ugruntowuje się też porządek Świata... Tak w dużym skrócie można opisać mitologię słowiańską w wydaniu Percivali i Radbora.

Brzmienie utworów to wypadkowa między ścieżką dźwiękową do spektaklu, a próbą rekonstrukcji brzmień dawnych instrumentów - warto zaznaczyć, że Percivale sami wykonali instrumenty, na których grają.

"Słowiański Mit" pełny jest transowego, wręcz psychodelicznego brzmienia, co dobrze komponuje się z zamysłem płyty. To nie jest muzyka do tańczenia, czy prac domowych - to muzyka z innej, wyższej półki do medytacji, zadumy, relaksu.

Spotkałem głosy krytykujące "Słowiański Mit" pod kątem stricte merytorycznym, ale trzeba zauważyć, że płyta ta w takim wydaniu jest pionierska, a i dane z różnych regionów nie zawsze są zgodne. Percivale i Radbor wykonali tytaniczną pracę zbierając i sklecając w całość różne informacje dotyczące mitologii słowiańskiej, łącząc elementy pewne z niepewnymi - trzeba pamiętać, że to jest ich artystyczna wizja podejścia do tematu.

Premiera krążka miała miejsce 29 sierpnia. Jest to oficjalne wydawnictwo wspierane także przez miasto Lubin. Wkrótce powstanie też materiał DVD do "Słowiańskiego Mitu" - czekam z niecierpliwością.Płyta została nagrana w studio Red Baroon, patronat medialny: RadioWiD.
Skrót artykułu: 

Percival Schuttenbach, 2009, PSCD003

Lubińska grupa Percival Schuttenbach to jedna z najciekawszych i najbardziej nieszablonowych polskich folkmetalowych grup muzycznych. Na płycie "Słowiański Mit o Stworzeniu Świata" Percival Schuttenbach objawia się w swym folkowym projekcie nazwanym po prostu Percival. Krążek ten jest bardzo udaną próbą sięgnięcia do - rozsianej w wielu legendach i podaniach z różnych regionów - mitologii słowiańskiej.

Dział: 

Dodaj komentarz!