Od redakcji

Kto się z tym nie zgodzi, że na początku było jajo? Jeszcze w czasach prasłowiańskich wierzono, że świat narodził się z jaja, które wyłoniło się z chaosu. Chrześcijańscy duchowni starali się ośmieszyć tę wiarę, umniejszyć znaczenie symbolu, ale przekonanie o magicznej mocy jajka wśród ludu było tak silne, że po ponad dwustu latach kościół zaakceptował zwyczaj ogłaszając, że poświęcone i pomalowane jajka - pisanki mogą być spożywane, jako symbol Zmartwychwstania. Między innymi o pisankach i o świętach mówią nasi rozmówcy z sondy. Do końca świata będzie się toczyć czcza dyskusja o wyższości jednych świąt nad drugimi.

Jednak nie odchodzimy zbyt daleko od prasłowiańskich wierzeń i muzyki, która - jak w przypadku "Żywiołaka" - czerpie energię z tych wierzeń. W artykule Macieja Sztorca poznamy sekrety lubelskich bagien i lasów; z "Gadkami", jak z mapą w ręku, można wyruszać na poszukiwanie utopca czy strzygi.

Słowianie wierzą, że bocian pochodzi od człowieka. Takie przekonanie jest także rozpowszechnione w świecie arabskim. Historyk Plutarch podaje fakt skazania w Tesalii człowieka na śmierć za zabicie bociana. A nam w Polsce Bocian na ogonie jaskółkę przynosi, od jego przylotu można mówić, że zaczyna się prawdziwa wiosna!

Z Mirosławem Wlekłym odwiedzimy rodzinne strony króla kubańskich trubadurów, a Karolina Kondracka opowie o życiu wśród japońskiego ludu Ajnów, natomiast Małgorzata Janusz przybliży społeczność Badagów z Gór Błękitnych. Wspólny mianownik tych trzech podróży to na pewno ciekawość świata, ale i chęć rejestracji zwyczajów, obrzędów, skrzętny zapis życia, które za kilka lat wchłonie cywilizacja.

Skrót artykułu: 

Kto się z tym nie zgodzi, że na początku było jajo? Jeszcze w czasach prasłowiańskich wierzono, że świat narodził się z jaja, które wyłoniło się z chaosu. Chrześcijańscy duchowni starali się ośmieszyć tę wiarę, umniejszyć znaczenie symbolu, ale przekonanie o magicznej mocy jajka wśród ludu było tak silne, że po ponad dwustu latach kościół zaakceptował zwyczaj ogłaszając, że poświęcone i pomalowane jajka - pisanki mogą być spożywane, jako symbol Zmartwychwstania. Między innymi o pisankach i o świętach mówią nasi rozmówcy z sondy.

Dział: 

Dodaj komentarz!