Chciałabym na łamach tego pisma opowiedzieć o tym, jak członkowie zespołu "Orkiestra pod wezwaniem św. Mikołaja" przyczynili się do powstania pierwszej w Polsce muzykologicznej pracy na temat polskiej muzyki folkowej.
Jestem muzykologiem z Warszawy. W 1996 roku zostałam zaproszona do współpracy z warszawskim zespołem folkowym Werchowyna. Początkowo prowadziłam dla nich warsztaty śpiewu w manierze poleskiej, potem sama wstąpiłam do zespołu oczarowana ludźmi, z którymi pracowałam i ich muzyką. I od tej pory zaczęłam jak gdyby "od wewnątrz" obserwować nowy dla mnie i w ogóle nowy świat polskiej muzyki folkowej. Jako muzyk odkrywałam nowe treny sztuki, zaś jako muzykolog wspaniały i świeży teren poszukiwań badawczych. Wówczas postanowiłam, że polska scena folkowa, jej historia, oblicze współczesne oraz jej duże zróżnicowanie stanie się przedmiotem mojej pracy magisterskiej. Tu pojawił się problem: gdzie szukać źródeł? Nie w literaturze - jeszcze o tym nie pisano. Moją pracę opierałam więc głównie na wywiadach z wybranymi zespołami oraz przedstawicielami mediów. Okazało się jednak, że powstaje w Lublinie pewne źródło pisane - nowa gazeta folkowa "Gadki z Chatki". Napisałam wówczas do Orkiestry z prośbą o wypełnienie ankiety, mającej dostarczyć mi informacji na temat zespołu. W odpowiedzi dostałam grubą kopertę zawierającą list z wyczerpującymi odpowiedziami na moje pytania, a także wiele innych, interesujących dla mnie materiałów. Dostałam także i od tej pory regularnie dostaję wszystkie numery pisemka. Stanowi ono lwią część bibliografii mojej pracy. Później, podczas spotkania w Warszawie Agnieszka Matecka i Bogdan Bracha uzupełnili w bezpośrednim wywiadzie luki w mojej ankiecie, odpowiadając na wszystkie, nawet kłopotliwe pytania. Tym sposobem zebrałam większość informacji, na których oparłam swoją pracę. Chciałabym gorąco podziękować Orkiestrze za pomoc. Byli szczególnie życzliwymi respondentami.
Pragnę również podziękować pozostałym zespołom: Werchowynie z Warszawy, Kyczerze z Legnicy, Zespołowi Polskiemu i Marii Pomianowskiej z Warszawy, członkom Domu Tańca oraz redaktor Marii Baliszewskiej z Radiowego Centrum Kultury Ludowej i redaktorom Andrzejowi Paulukiewiczowi i Janowi Pospieszalskiemu z telewizyjnej Redakcji "Swojskie Klimaty" za udzielenie mi wywiadów i poświęcony czas. Dzięki nim powstała praca pt. "Nowe formy oddziaływania folkloru na środowiska młodzieżowe w Polsce w latach 1990-1996."
Jeszcze raz - wielkie dzięki!!!
Chciałabym na łamach tego pisma opowiedzieć o tym, jak członkowie zespołu "Orkiestra pod wezwaniem św. Mikołaja" przyczynili się do powstania pierwszej w Polsce muzykologicznej pracy na temat polskiej muzyki folkowej.