Nowości płytowe

Malwina Paszek
Dziewuchy. Historie kobiet, historie ludzi, pieśni

Solowy debiut Malwiny Paszek, lirniczki i wokalistki, która debiutowała w zespole Vidlunnia. Na album składa się dziesięć kompozycji opartych na utworach tradycyjnych z wybranych regionów Polski na lirę korbową, elektronikę i głos. Oprócz pieśni z Biskupizny i ziemi leszczyńskiej na płycie znalazły się śpiewy z Pałuk i Kujaw oraz kilka wyjątkowo wzruszających pieśni z Lubelszczyzny. Malwina Paszek nie zdecydowała się na jeden region, ale na temat. Są nim historie kobiet, które ukazują z jednej strony moc, determinację i siłę, a z drugiej – słabości wynikające z pozycji społecznej, nierówności i układu tradycyjnych ról rodzinnych. Wszystko, o czym kiedyś śpiewano, jest zadziwiająco aktualne.

Kroke
The World of Christmas Carols

Zespół Kroke w swej wieloletniej działalności oscyluje wokół różnych gatunków, nie stroniąc od eksperymentów z jazzem oraz muzyką współczesną, Artyści czerpią inspirację z muzyki etnicznej całego świata, wzbogacając utwory autorskimi improwizacjami. W ten sposób Kroke tworzy własny, unoszący się ponad granicami i formami styl, występując na najbardziej prestiżowych scenach i festiwalach muzycznych na całym świecie. Najnowszy album zawiera instrumentalne, autorskie aranżacje kolęd z różnych kontynentów.

Dziczka
Pąć

Pierwotne znaczenie słowa pąć w języku polskim to droga i podróż. W przenośni odnosi się do życia, podróży człowieka od narodzin do śmierci. Każdy utwór na płycie jest związany z kolejnymi etapami ziemskiego żywota Jezusa. Pieśni (tzw. psalmy) zaczerpnięte są z nagrań autentycznych wykonawców z obszaru Połtawy, zachodniego Polesia, a także północnego Podlasia (częściowo w granicach współczesnej Polski), ponadto kompozycje znalezione w źródłach drukowanych, a także nabożne kantyki św. Dymitra z Rostowa – największego klasyka ukraińskiej literatury religijnej końca XVII i początku XVIII wieku, urodzonego na ziemi kijowskiej. Zespół wokalny Dziczka powstał w 2006 roku w Warszawie w grupie przyjaciół, miłośników muzyki tradycyjnej. Inicjatorką i liderką jest Tetiana Sopiłka, ukraińska etnomuzykolożka, W swoich interpretacjach grupa stara się zachować oryginalne brzmienie lokalnych dialektów, a także sposób wykonania.

Tęgie Chłopy
Rakieta

Tęgie Chłopy to zespół, który już od lat bardzo aktywnie i skutecznie zajmuje się promowaniem tradycyjnej muzyki z obszaru Kielecczyzny. Te porywające do tańca i cieszące ucho melodie pozyskały im wielu fanów. Najnowszy album to dwanaście utworów, zbiór melodii tradycyjnych do tekstów skrzypka Marcina Żytomirskiego. W zamyśle zespołu miała to być płyta z piosenkami dla dzieci, ale jak się okazało, w rezultacie wyszło dzieło dość uniwersalne.

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Sesja otwarta

Tytuł płyty nawiązuje do założycielskiego marzenia autorek projektu – Karoliny Waszczuk i Ewy Grochowskiej. Orkiestra działająca od 2014 roku w Warsztatach Kultury w Lublinie jest otwarta na nowe źródła, inspiracje, ludzi. Prezentowane na płycie utwory to skromny wybór ze zbioru, nad którym pracuje na co dzień. W repertuarze kapeli znajdują się polki, oberki, podróżniaki, marsze, walce, fokstroty i inne melodie, pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych i nauki zarówno od muzykantów najstarszego pokolenia, jak i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku. Jest to muzyka z Lubelszczyzny, przekazywana z pokolenia na pokolenie. Utwory zaaranżowane i wykonane przez Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego pochodzą z repertuaru: Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Dętej z Woli Gródeckiej, Kapeli Stanisława Mroza z Makowisk, Kapeli Dudków ze Zdziłowic, Orkiestry Dętej z Goraja, Kapeli Wojciechowskiej z Wojciechowa, Kapeli Rodzinnej „Kurasie” z Lubziny, Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa i repertuaru śpiewaczego Zespołu „Jarzębina” z Kocudzy.

Symcha Keller
Chasydzka droga z Lublina do Kocka

„Chasydzka droga”, tak jak i wcześniejsze płyty, stanowi muzyczną podróż po mistycznym, nieistniejącym już świecie chasydów – najpiękniejszym kwiecie ekstatycznej muzyki, myśli i sposobu życia polskich Żydów. Obecna, trzecia odsłona tego świata prowadzi nas od ekstatyki Widzącego z Lublina, do poszukiwań prawdy absolutnej Rabiego Mendla z Kocka. Ta płyta jest bardziej szorstka od poprzednich, muzycznie zawiera też oryginalne, stare chasydzkie pieśni, ale aranżowane inaczej, jeszcze bardziej mistycznie. Słychać w nich ducha szkoły Rebego z Kocka. Na płycie znajdują się zarówno szybkie, ostre, weselne tańce, jak i pieśni stricte medytacyjne, pełne głębi i melancholii. Płyta nagrywana była w sposób maksymalnie naturalny, artyści zrezygnowali z wszelkich nowinek technicznych, a część utworów rejestrowana była na żywo, jak w wersji koncertowej.

Skrót artykułu: 

Malwina Paszek
Dziewuchy. Historie kobiet, historie ludzi, pieśni,

Kroke
The World of Christmas Carols,

Dziczka
Pąć,

Tęgie Chłopy
Rakieta,

Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego
Sesja otwarta,

Symcha Keller
Chasydzka droga z Lublina do Kocka

Dodaj komentarz!