Nowości płytowe

Mariposa

Efekt motyla

Ten autorski album został nagrany przez Joannę Pyrek „Mariposę” w Hawanie z muzykami afrokubańskiej sceny z takich zespołów jak Buena Vista Social Club, Afro-Cuban All Stars i Chucho Valdés oraz z gościnnym udziałem Urszuli Dudziak i kubańskiej divy operowej Milagros de los Ángeles Soto. Trzynaście piosenek z tej płyty to „podróż bohaterki”, która – będąc w zachodnim, konsumpcyjnym świecie – poddawana jest ciągłemu programowaniu, by słuchać innych, a nie siebie. Żyje w ciągłym biegu, brakuje jej czasu i relacji, a którejś nocy ma sen... i w tym śnie dowiaduje się, że „królewicz” nie przybędzie na ratunek... oraz że sens swojego życia musi odkryć sama... Kobieta rusza w świat w poszukiwaniu najlepszego miejsca, pracy, miłości i kontaktu z samą sobą.

 

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego

Na to bardzo starannie przygotowane także pod względem graficznym wydawnictwo składają się dwie płyty. Pierwsza z nich zawiera materiał w pełni zrealizowany i zaaranżowany przez Orkiestrę, druga to cykl kompozycji wspólnie zaaranżowanych i wykonanych przy udziale mistrzów Orkiestry – Davida Krakauera, Michaela Alperta, Mikołaja Trzaski, Franka Londona i Raphaela Rogińskiego. Nagrania odbywały się od maja do grudnia 2017 roku w Dworze Krasnogrudzkim. Orkiestrę Klezmerską Teatru Sejneńskiego, kierowaną od ponad dwudziestu lat przez Wojciecha Szroedera, tworzą młodzi ludzie związani z Fundacją i Ośrodkiem „Pogranicze – sztuk, kultur, narodów” w Sejnach. Obie te instytucje w swojej pracy edukacyjnej i artystycznej odwołują się do wielokulturowego dziedzictwa Europy Środkowowschodniej.

 

Kapela Jana Wochniaka

Kapela Jana Wochniaka

Niniejsza płyta jest dokumentacją folkloru muzycznego Ziemi Radomskiej w wykonaniu jednej z wybitniejszych kapel w regionie – Kapeli Jana Wochniaka. Jej początki sięgają około 2003 roku, kiedy to popularyzator tradycyjnej muzyki wiejskiej regionu radomskiego Tadeusz Wrzesień wyszedł z inicjatywą założenia kapeli ludowej w składzie: Aleksander Krupa (harmonia), Michał Kapturski (skrzypce) oraz Józef Lipiński (bębenek). Po dwóch latach wspólnych prób i wzajemnego zgrywania się zespół wkroczył na „muzyczny rynek” wiejskich kapel. Niemal od razu muzykanci, występujący wówczas jako Kapela Ignacego Aleksandra Krupy, zdobyli główną nagrodę „Basztę” na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, tym samym plasując się wśród czołowych kapel ludowych w Polsce. W 2007 roku miejsce bębnisty Józefa Lipińskiego zajął Jan Wochniak, który wkrótce objął też funkcję kierownika zespołu. Pod nazwą Kapela Jana Wochniaka muzykanci rozpoczęli współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Wieniawie, która trwa do dnia dzisiejszego.

 

Sugerowane cytowanie: Nowości płytowe, "Pismo Folkowe" 2019, nr 144 (5), s. 2.

Skrót artykułu: 

Mariposa, Orkiestra Klezmerska Teatru Sejneńskiego, Kapela Jana Wochniaka

Dodaj komentarz!