Nów

2004, CD East Side ES-015


Debiutancki (a ściślej: pierwszy oficjalny) album metalowej formacji z Torunia.Nagrania w warstwie tekstowej wyraźnie bazują na tradycji starosłowiańskiej - mitologii,wierzeniach. Ale "Nowia" to zdecydowanie nieszablonowy sposób podejścia do tematykipogańskiej Słowiańszczyzny. Płyta jest zgrabną wypadkową klasycznego heavy metaluz brzmieniem klawiszowym i elementami folkowymi. Wszystkie teksty są śpiewanepo polsku. Słucha się tego z przyjemnością.Wokalista Trivialis rzadko używa growlingu(bodajże w jednym kawałku), za to często pojawiają się nastrojowe wstawki.

Słowiański (pogański) metal kojarzy się powszechnie głównie z surowymi odmianamibrzmień blackmetalowych. W przypadku Nowiu jest zupełnie inaczej. "Nowia" to dwanaście różniącychsię od siebie kawałków. Mimo tego płyta brzmi spójnie. Warto podkreślić też kobiecy wkładw ten krążek - w składzie muzycznym (wokale, instrumenty klawiszowe i flet) wyróżnia się Odylena.Album jest hołdem złożonym Słowiańszczyźnie, pradawnym bogom i świątyni arkońskiej. Jak piszą o krążkusami muzycy "prawdziwy duch starożytnej Sławii". Do tego dochodzi dopracowana graficznie okładkaz motywami wziętymi z twórczości rzeźbiarza i malarza Stanisława Szukalskiego.
Skrót artykułu: 

2004, CD East Side ES-015


Debiutancki (a ściślej: pierwszy oficjalny) album metalowej formacji z Torunia.Nagrania w warstwie tekstowej wyraźnie bazują na tradycji starosłowiańskiej - mitologii,wierzeniach. Ale "Nowia" to zdecydowanie nieszablonowy sposób podejścia do tematykipogańskiej Słowiańszczyzny. Płyta jest zgrabną wypadkową klasycznego heavy metaluz brzmieniem klawiszowym i elementami folkowymi. Wszystkie teksty są śpiewanepo polsku. Słucha się tego z przyjemnością.
Dział: 

Dodaj komentarz!