Nokturnal Mortum

"The Taste of Victory"

2003, CD Oriana Records 1

Czterdziestokilkuminutowa epka charkowskich ekstremistów spod szyldu Nokturnal Mortum (zapowiadająca nowy album) przynosi cztery długie kawałki przesycone inspiracjami folklorem w dużo większym stopniu, niż w przypadku poprzednich krążków grupy. Z jednej strony jest to klimat kontynuujący rozpoczęty przez "Niebiesnoje Sieriebro Peruna" na poprzedniej płycie "Nechrist" (czy "Koljadę" na "Goat Horns"), a z drugiej - stopniowe odejście od typowego blackmetalu w stronę militarystycznego, wolnego i ciężkiego folk-doom-blackmetalu. O ile dotychczas teksty Nokturnali oscylowały w atmosferze związanej ze starymi pogańskimi bóstwami (ze wskazaniem na Peruna) - antycznych walk, mrocznych borów, to na "Taste of Victory" teksty dotyczą II wojny światowej (czytaj: frontu wschodniego). Sferę pozamuzyczną pozostawiam w tym momencie bez komentarza.

W przeciwieństwie do typowych kapel tego nurtu Nokturnale tworząc folkmetalowe kawałki nie stosują charakterystycznych klawiszowych stylizacji, tylko zapożyczają konkretne motywy ludowe w zgrabny sposób łącząc je z metalem (jak lirnicze "Duboczky", cymbały huculskie, sopiłki...). Epka w miarę słuchania coraz bardziej folkowa. Wymaga od słuchacza świadomego podejścia do muzyki.

Skrót artykułu: 

2003, CD Oriana Records 1

Czterdziestokilkuminutowa epka charkowskich ekstremistów spod szyldu Nokturnal Mortum (zapowiadająca nowy album) przynosi cztery długie kawałki przesycone inspiracjami folklorem w dużo większym stopniu, niż w przypadku poprzednich krążków grupy.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!