N. H. S. i ethno-jazz

Po ponad 10 miesiącach od zdobycia I nagrody konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2006, wystąpił w Polsce laureat tej nagrody, białoruski zespół N.H.S. z Mińska. W chłodny wieczór, 13 października, w legendarnym już Składzie Butelek na warszawskiej Pradze, grupa zagrała po raz pierwszy w stolicy. Koncert był nie tylko prezentacją talentów i pomysłów muzycznych młodych Białorusinów, ale również okazją do uczczenia zakończonej właśnie w podwarszawskim studiu sesji nagraniowej ich materiału, mającego wkrótce ukazać się na debiutanckiej płycie.

N.H.S. wykonuje własne, oryginalne interpretacje ludowych utworów białoruskich. To sugestywne połączenie tradycyjnej muzyki białoruskiej, archaicznych śpiewów ludowych z jazzowymi intonacjami, awangardowymi harmoniami, a nawet rytmami funkowymi.

Pierwszoplanowe role w zespole odgrywają trzy śpiewające dziewczyny: Ira, Nastia i Nadia. To one swoimi zestrojonymi głosami nadają ton i budują kanwę każdego, wyśpiewywanego utworu. Za nimi muzycy: Aleh, Kostia i Liosza; saksofonista, klarnecista i perkusista, czyniąc dźwiękowy podkład, unoszą białoruskie piosenki w zupełnie odmienne od ludowego kontekstu, muzyczne obszary. W każdym utworze członkowie zespołu prowadzą ze sobą swoisty dialog, tworząc intrygujący, folkowo-jazzowy, kulturowy kolaż - połączenie muzycznego wschodu i zachodu. Całość podana z humorem i wdziękiem, na luzie, wciąga widzów do wspólnej zabawy dźwiękiem, rytmem i słowami. A okazuje się, że taki repertuar potrafi porwać i rozbujać nawet zupełnie niezorientowanych w łączeniu muzycznych stylów słuchaczy.

Tak właśnie było w praskim klubie, gdzie N.H.S. zaprezentował cały repertuar ze swojego fonograficznego debiutu. Znajdą się na nim między innymi, bardzo ciepło przyjęte na koncercie, potencjalne przeboje zespołu: "Wieciarok", "Zinoczka" czy też "700 Maladych Swatou". Płyta powinna ukazać się jeszcze w tym roku, a premierę muzycy zapowiadają na… tegoroczne Mikołajki Folkowe. To chyba najlepsza z możliwych klamra, spinająca dotychczasowe dokonania młodych, białoruskich muzyków.

Skrót artykułu: 

p>Po ponad 10 miesiącach od zdobycia I nagrody konkursu Scena Otwarta na Mikołajkach Folkowych 2006, wystąpił w Polsce laureat tej nagrody, białoruski zespół N.H.S. z Mińska. W chłodny wieczór, 13 października, w legendarnym już Składzie Butelek na warszawskiej Pradze, grupa zagrała po raz pierwszy w stolicy. Koncert był nie tylko prezentacją talentów i pomysłów muzycznych młodych Białorusinów, ale również okazją do uczczenia zakończonej właśnie w podwarszawskim studiu sesji nagraniowej ich materiału, mającego wkrótce ukazać się na debiutanckiej płycie.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!