Moc muzyki i piękno tradycji

Niepowtarzalne święto kultury pogranicza – siódmy Festiwal Folkowisko – już za nami. Od 12 do 16 lipca w Chutorze Gorajec artyści i goście wydarzenia wspólnie tworzyli nowe działania artystyczne, prezentowali swoje osiągnięcia, wymieniali się wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim dobrze się bawili.
Folkowisko 2017, które odbywało się pod hasłem „Cuda-Wianki”, obfitowało w różnorodne brzmienia muzyczne. Znakomicie zaprezentowały się gwiazdy sceny etno: Karolina Cicha i Bart Pałyga, białoruska grupa Vuraj i ukraińskie zespoły Lemko Bluegrass Band oraz Panivalkova. Festiwal był również okazją do zapoznania się z grupami mniej znanymi. Jednym z najciekawszych odkryć wydarzenia byli zwycięzcy gorajeckiego konkursu muzycznego Nowe Źródła – zespół Addhrai z Krakowa. Ta grupa, prezentująca tradycyjną muzykę środkowych i południowych Włoch, zaczarowała publiczność i porwała do energetycznego tańca. Znakomicie zaprezentowała się również Agnieszka Banaś z zespołem – formacja prowadzona przez śpiewaczkę zajmowała się dotychczas muzyką tradycyjną, którą w nowym projekcie wzbogaca o klimaty bluesowe, jazzowe i rockowe. Warto również wspomnieć o grupie Lirwak, która na Folkowisku po raz pierwszy zaprezentowała się publicznie. Doświadczeni lwowscy muzycy Hordij Staruch i Oleś Kowal we współpracy z aktorem teatralnym Andrijem Petrukiem stworzyli zupełnie nową jakość na scenie etno, łącząc ukraiński folklor ze współczesnymi brzmieniami elektronicznymi oraz oryginalnym wizerunkiem scenicznym.
Na Folkowisku powstało też wiele nowych działań i projektów artystycznych, a niektóre z nich zostały stworzone spontanicznie podczas samego Festiwalu. W Gorajcu pojawił się kolejny mural naścienny. Sanocki artysta, Arkadiusz Andrejkow w ramach projektu „Cichy Memoriał” namalował na gorajeckiej stodole postacie przedwojennych mieszkańców wsi. Zespół Lirwak za pomocą przenośnego studia nagraniowego wspólnie z uczestnikami wydarzenia stworzył festiwalowy hymn, w którym przekazał brzmienia i klimat wydarzenia. Uczestnicy warsztatów napisali też specjalną gorajecką przyśpiewkę, wspólnie z Warsztatami Komiksu tworzyli rysunkowe opowieści oparte na roztoczańskich legendach oraz malowali wielką figurę dobrego ducha Gorajca.
Przez wszystkie cztery folkowiskowe dni działała Dzieciowioska, w której animatorki organizowały różnorodne zabawy dla dzieci, a także strefa warsztatowa, gdzie uczestnicy uczyli się m.in. tradycyjnego śpiewu, strugali łyżki, tworzyli teatr cienia, poznawali dziką kuchnię i historyczne sposoby rozpalania ognia oraz tajniki wycinanki żydowskiej czy gry na didgeridoo.
Do przeprowadzenia Festiwalu, obok głównego organizatora – Stowarzyszenia Folkowisko i gospodarza terenu – Chutoru Gorajec, aktywnie włączyło się wiele innych instytucji i firm. Jak co roku znaczące wsparcie zapewnił Urząd Gminy i Miasta Cieszanów. Przeprowadzenie warsztatów i zabaw w Dzieciowiosce udało się dzięki sklepowi papierniczemu ArtCreative z Zamościa, a przy Wieczorze Opowiadaczy pomogła Miejska Biblioteka w Cieszanowie. Pomocy Festiwalowi udzielił również Tomaszowski Dom Kultury, Lokalna Organizacja Turystyczna Roztocza, Browar Sulewski i firma WildGrass.
– Bardzo cieszymy się, że wspierają nas małe, rodzinne firmy i społeczne organizacje, które czują klimat imprezy i rozumieją, o co w niej chodzi – mówi Maciej Piotrowski, organizator Festiwalu.
Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję. Przyszłoroczne Folkowisko pod hasłem: „Na wschód” odbędzie się w dniach 12-15 lipca 2018 roku.
– Zapraszamy wszystkich, którym przypadła do gustu atmosfera tegorocznego Folkowiska, do angażowania się w nasze działania i podsyłania nam pomysłów na współpracę przy organizacji kolejnego Festiwalu – dodaje Maciej Piotrowski.

Maciej Piotrowski
+48 724 710 852
media@folkowisk

Skrót artykułu: 

Niepowtarzalne święto kultury pogranicza – siódmy Festiwal Folkowisko – już za nami. Od 12 do 16 lipca w Chutorze Gorajec artyści i goście wydarzenia wspólnie tworzyli nowe działania artystyczne, prezentowali swoje osiągnięcia, wymieniali się wiedzą i umiejętnościami, a przede wszystkim dobrze się bawili.

fot. z arch. festiwalu

Dział: 

Dodaj komentarz!