Megitza

Megitza Quartet to zespół world music Małgorzaty Babiarz, pochodzacej z Podhala artystki, która przez kilkanaście lat rozwijała swoją karierę muzyczną w USA. W lecie 2012 roku wróciła do kraju z dwoma nowymi płytami - "Legenda" i "Megitza".

Muzyka Megitzy zainteresowała fanów naszej bałkańskiej Dikandy i węgierskiej nowoczesnej Mitsoury. Artystka w swoich kompozycjach, opartych częściowo na oryginalnych melodiach bałkańskich i podhalańskich, prezentuje muzykę różnych kultur. Jednak promujący album "Megitza" utwór "Beauty Rumelaj" teledysk doskonale pokazał stosunek Małgosi do jej góralskiego dziedzictwa. Klip powstał w zimie, w pięknej tatrzańskiej scenerii.

Megitza śpiewa i gra na kontrabasie, a jej muzyka jest dynamiczna, tętniąca życiem i energią. Dzięki nawiązaniom do tradycyjnych melodii, przy jednoczesnym oparciu o nowsze gatunki, jednoczy słuchaczy młodych i starszych. "Namiętny rytm i porywający serce śpiew" - tak artystkę scharakteryzowało New City Music (Chicago). Z kolei Osvaldo Golijov, kompozytor, zwycięzca nagrody Grammy, stwierdził: "Nie ma nic bardziej zaskakującego, niż bycie świadkiem reinkarnacji duszy starego proroka w głosie młodej artystki".

W 2008 roku Megitza wydała debiutancką płytę "Boleritza", o bardziej "źródłowym" brzmieniu, na której gościnnie wystąpił między innymi światowej sławy wirtuoz skrzypiec, Roby Lakatos. Cztery lata później, podczas koncertów w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii promowała dwa kolejne albumy - "Megitza" i "Legenda".

Czteroletnia współpraca z chicagowskimi muzykami Andreasem Kapsalisem (gitara), Jamie Gallagherem (perkusja) oraz Markiem Lichotą (bayan), zaowocowała setkami koncertów i występami na znacznych festiwalach w USA. W Chicago zespół Megitzy występował u boku znanych i cenionych grup z Polski – ikony podhalańskiej kultury muzycznej, Trebunie-Tutki, czy prężnie rozwijającego się zespołu nowej muzyki góralskiej – JazGot.

Od września 2012 roku Małgorzata Babiarz koncertuje z nowym, polskim zespołem:
Małgorzata Babiarz - wokal, kontrabas
Jakub Mietła - akordeon
Jarosław Dzień - gitara
Damian Niewiński - perkusja

Już teraz artystka pracuje nad materiałem do nowej płyty oraz repertuarem zimowy, w którym znajdą się kolędy z całego świata oraz piosenki zimowe różnych kultur.

Więcej informacji na www.megitza.com.

Centrum A - kreowanie wizerunku medialnego | management | public relations
Jadwiga Marchwica e-mail: jadwiga@centruma.pl, tel.: 694 603 264

Skrót artykułu: 

Megitza Quartet to zespół world music Małgorzaty Babiarz, pochodzacej z Podhala artystki, która przez kilkanaście lat rozwijała swoją karierę muzyczną w USA. W lecie 2012 roku wróciła do kraju z dwoma nowymi płytami - "Legenda" i "Megitza".

Dodaj komentarz!