Maraca – Zimbova „Krvavé balady”

Nagrywając nową płytę, zatytułowaną „Krwawe Ballady”, członkowie grupy Maraca połączyli siły z kapelą Zimbova, aby stworzyć projekt bezprecedensowy w morawskiej world music.

Na krążku prym wiodą dwa energetyczne wokale Marty Vávrovej z zespołu Zimbova i Gabrieli Vermelho z Maracy, opowiadające historie o niespełnionych miłościach, gwałtach, morderstwach, porwaniach i zdradach sięgające XVI wieku. Ballady są aranżowane pod silnym wpływem Maracy, dzięki czemu pierwotnie ludowe pieśni nabierają latynoskich, jazzowych czy rockowych klimatów i ujawniają ukryte harmonie melodii morawskich i śląskich. Maraca po raz kolejny ukształtowała swoją inspirację w nietradycyjny sposób, który poruszy każdego wrażliwego słuchacza. Maraca to grupa łącząca jazz, rock i muzykę elektroniczną z muzyką ludową z całego świata. Za swój drugi album „Longe” z mistycznymi portugalskimi tekstami Fernanda Pessoi otrzymali czeską nominację do nagrody Grammy.
W skład zespołu wchodzi też piosenkarka Gabriela Vermelho, która zdobyła nagrodę Radoka jako najbardziej utalentowana artystka w Czechach 2005 roku, oraz pochodzący z Indii Amit Chatterjee. To gitarzysta, sitarzysta i wokalista, który występuje i nagrywa z najwybitniejszymi muzykami jazzowymi i world music. Był stałym członkiem zespołu legendarnego artysty jazzowego Joego Zawinula, The Zawinul Syndicate, w latach 1993–1996 i 2000–2007. Oprócz występów i nagrań z Joem Zawinulem występował i nagrywał z takimi artystami jak multiinstrumentalista i kompozytor Burhan Ocal, znakomity saksofonista David Liebman, Sting i Carlos Santana, malijski mistrz Salif Keita i wieloma innymi muzykami.. Współpracował również z orkiestrami symfonicznymi z różnych części świata, nagrywał i występował z gwiazdami muzyki elektronicznej oraz muzykami, kompozytorami i artystami teatralnymi i innych sztuk performatywnych. Amit Chatterjee dzięki swojemu bogatemu doświadczeniu zarówno jako gitarzysta, jak i sitarzysta jest w stanie płynnie poruszać się pomiędzy zachodnimi i wschodnimi brzmieniami. Kontynuuje swoje poszukiwania w nowych obszarach muzycznych w ramach projektów solowych, a także we współpracy z różnymi mistrzami muzyki.

 

Sugerowane cytowanie: Maraca – Zimbova „Krvavé balady”, "Pismo Folkowe" 2020, nr 149 (4), s. 46.

Skrót artykułu: 

Nagrywając nową płytę, zatytułowaną „Krwawe Ballady”, członkowie grupy Maraca połączyli siły z kapelą Zimbova, aby stworzyć projekt bezprecedensowy w morawskiej world music.

Dodaj komentarz!