L'udová Hudba Železiar

(Słowacja)

Kwartet z Koszyc prezentujący tradycję muzyczną wschodniej Słowacji. Grupa wykorzystuje również style wykonawcze innych regionów swojego kraju - Podpolania, Gemeru, Czarnego Balogu, Liptowa. Z lekkością i wirtuozerią obraca się w obrębie wielu gatunków muzycznych, nie stroniąc od czerpania inspiracji z muzyki tradycyjnej sąsiednich narodów. W repertuarze zespołu można znaleźć taneczne melodie węgierskie z całego łuku karpackiego. Zachwycają jego technicznie doskonałe partie solowe i wielogłosowe. W bogatym instrumentarium grupy pojawia się altówka, mandolina, gitara, kontrabas, piszczałka, harmonijka ustna, cymbały, akordeon, gajdica, gajdy, drumla i okaryna.

Początki działalności zespołu (w obecnym składzie) sięgają 1993 roku. Uformowany po wielu zmianach zrąb kapeli tworzą: źuboslav Hudák, Matúš Kruták oraz Milan Rendoš. Ich muzyczny rozwój, a w szczególności stopniowe przechodzenie w kierunku odwzorowywania autentycznych nagrań z muzyką ludową przy jednoczesnym wykorzystaniu aranżacyjnych umiejętności Rendoša, ukształtowały obecne brzmienie zespołu. Na co dzień grupa tworzy muzyczną oprawę do tańców i pieśni ludowych koszyckiego zespołu pieśni i tańca Železiar.

Kapela zasłynęła również jako pierwszy i najlepszy akompaniator otwartych zabaw połączonych z nauką tańca; specjalizuje się w wykonywaniu melodii tanecznych ze wschodniosłowackich regionów - Abov, Šariš, Zemplín oraz Spiš.

Sala widowiskowa - 10 XII 2006 (niedziela), godz. 18.00

Skrót artykułu: 

Kwartet z Koszyc prezentujący tradycję muzyczną wschodniej Słowacji. Grupa wykorzystuje również style wykonawcze innych regionów swojego kraju - Podpolania, Gemeru, Czarnego Balogu, Liptowa. Z lekkością i wirtuozerią obraca się w obrębie wielu gatunków muzycznych, nie stroniąc od czerpania inspiracji z muzyki tradycyjnej sąsiednich narodów. W repertuarze zespołu można znaleźć taneczne melodie węgierskie z całego łuku karpackiego.

Dodaj komentarz!