Lubliner Festival

Festiwal Kultury Żydowskiej

Druga, sześciodniowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival rozpoczęła się 3 sierpnia 2021 roku. W ciągu niecałego tygodnia w Centrum Kultury i w wielu punktach rozsianych po mapie Lublina można było doświadczyć wyjątkowego otwarcia na kulturę żydowską. Dzięki muzyce, spektaklom, licznym spotkaniom i warsztatom, spacerom pod okiem doświadczonych przewodników oraz zwiedzaniu istotnych dla wyznawców judaizmu miejsc można było poczuć nie tak odległy klimat wielokulturowego, przedwojennego Lublina. Była to także doskonała okazja do tego, aby bliżej poznać współczesną kulturę żydowską. Część spotkań była transmitowana na żywo, na stronie festiwalu można też obejrzeć nagrania z większości wydarzeń.

            Pierwszy dzień Lubliner Festivalu rozpoczął się od ceremonii upamiętnienia ofiar i zwiedzania muzeum byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. Po południu odbyło się spotkanie z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem. Wieczorem miało miejsce uroczyste otwarcie festiwalu – solowy występ Kantora Israela Nachmana.

            Inne wydarzenia muzyczne, o których warto wspomnieć, to koncert transkontynentalnego MILO Ensemble, prowadzonego przez multiinstrumentalistę Milo Kurtisa, łączącego elementy etniczne, jazzowe, wykorzystującego wpływy muzyki wschodniego regionu basenu Morza Śródziemnego, polskich tradycji ludowych, zachodniej Afryki i Tybetu, oraz występ Kayah & Transoriental Orchestra zwieńczający cały festiwal.

            W środę odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez właścicielkę lubelskiej restauracji żydowskiej Mandragora, Izabelę Kozłowską-Dechnik, dyrektorkę festiwalu Etel Szyc oraz gościa specjalnego z Izraela – Avivę Young, szefową kuchni i właścicielkę firmy www.polska.co.il, łączącą smaki z całego świata, szczególnie chętnie sięgającą do tradycji polskich.

            Na warsztatach w Mandragorze goście mieli wyjątkową okazję, aby spróbować wielu specjałów, z których znana jest kuchnia żydowska. Wybranymi przez gospodynie potrawami były przekąski charakterystyczne dla kuchni ulicznej – w dużej mierze oparte na warzywach, a więc lekkie i zdrowe. Dzięki pysznym daniom oraz niezwykle wciągającym opowieściom na temat kuchni i kultury żydowskiej, goście mogli poczuć się jak na jednej z jerozolimskich uliczek. Wśród przygotowanych przekąsek znalazły się m.in. baba ghanoush – pasta z palonego bakłażana i tahini oraz drobno posiekana, delikatna wątróbka – obydwie podane na podpiekanych kromkach chałki i cebularzach. Następnego dnia odbyły się warsztaty kulinarne dla dzieci, w czasie których najmłodsi mieli okazję własnoręcznie przygotować dla siebie przekąski.

            Pomimo tego, że tegoroczna edycja Lubliner Festivalu była dopiero drugą odsłoną wydarzenia, już dziś można powiedzieć, iż na stałe wrosła w tkankę miasta i ożywia nie tak odległe tradycje. 

 

Ewa Kulpa

 

Sugerowane cytowanie: E. Kulpa, Lubliner Festival, "Pismo Folkowe" 2021, nr 155 (4), s. 38-39.

Skrót artykułu: 

Druga, sześciodniowa edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej – Lubliner Festival rozpoczęła się 3 sierpnia 2021 roku. W ciągu niecałego tygodnia w Centrum Kultury i w wielu punktach rozsianych po mapie Lublina można było doświadczyć wyjątkowego otwarcia na kulturę żydowską. Dzięki muzyce, spektaklom, licznym spotkaniom i warsztatom, spacerom pod okiem doświadczonych przewodników oraz zwiedzaniu istotnych dla wyznawców judaizmu miejsc można było poczuć nie tak odległy klimat wielokulturowego, przedwojennego Lublina.

Fot. materiały organizatorów

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!