Litvintroll

(Białoruś)

Białoruska formacja folk-metalowa, która w swojej twórczości odważnie łączy muzykę dawną, średniowieczną (nie tylko ze swoich terenów) z energią i pazurem metalowego grania. Litvintroll od czasu wydania swojego debiutanckiego albumu "Rock'n'Troll" zdobył sporą rzeszę słuchaczy, pochlebne recenzje i uznanie w mediach. Mawia się, że ich muzyka to Stary Olsa spotykający Metallicę. I coś jest na rzeczy, bo na ich koncertach bawią się równie dobrze metalowcy, jak i fani muzyki dawnej.

Zespół powstał w 2005 w Mińsku z inicjatywy wokalisty i dudziarza Andreja Apanovicha i perkusisty Sjarheja Tapcheusky'ego, związanych z kapelą Stary Olsa. Nieco później jako manager dołączył do zespołu Zmicer Sasnousky. Ich wspólną wizję muzyki z czasem urozmaicili kolejny dudziarz i perkusista. W takim składzie grali przez rok, koncertując m.in. na festiwalach kultury średniowiecznej. Z czasem skład kapeli zmienił się: perkusista trafił do wojska, a gitarzysta wyjechał na Ukrainę. Ich miejsca zajęli: Aliaxey Jafremenka (perkusja) i Pavel Alenchyk (gitara). Koncertowali razem na Białorusi, Ukrainie, Litwie, a także w Polsce. Pod koniec 2009 Mikola Sharangovich zastąpił Alexa Jafremenkę, a Andrei Garchakou zajął miejsce Dzianisa Vjachersky'ego za keyboardem.

Członkowie Litvintroll dzielą fascynację rock'n'rollem z szacunkiem dla tradycji. W swej muzyce łączą melodie średniowiecznych dud, których dźwięk napełniał serca naszych przodków męstwem, z brzmieniem gitar elektrycznych. Wierzą, że od niepamiętnych czasów na Ziemi zamieszkują trolle, które sprytnie kryją się przed ludzkim spojrzeniem, ale same nigdy nie spuszczają z nas wzroku.


Muzycy:
Andrei Apanovich - wokal, dudy, cytra, żalejka
Aleh Klimchanka - gitara basowa
Vasil Verabejchykau - dudy, flet, żalejka
Pavel Alenchyk - gitara
Mikola Sharangovich - perkusja
Andrei Garchakou - keyboard

www.litvintroll.com

Art Studio
12.12.2010, godz. 20.00, bilety 10/15 zł
Skrót artykułu: 

Białoruska formacja folk-metalowa, która w swojej twórczości odważnie łączy muzykę dawną, średniowieczną (nie tylko ze swoich terenów) z energią i pazurem metalowego grania. Litvintroll od czasu wydania swojego debiutanckiego albumu "Rock'n'Troll" zdobył sporą rzeszę słuchaczy, pochlebne recenzje i uznanie w mediach. Mawia się, że ich muzyka to Stary Olsa spotykający Metallicę.

Dodaj komentarz!