Lilija

"Lilija" to  pierwsze profesjonalne wydawnictwo fonograficzne Miejskiego Domu Kultury- płyta , którą otwieramy nowy cykl , nowy projekt Miejskiego Domu Kultury pt. „Żywa muzyka”.

 Uruchamiając cykl pt. „Żywa muzyka”, chcemy pokazywać jaką wartość dziś, w nowoczesnym świecie ma, może mieć, muzyka tradycyjna, kiedyś zwana ludową.

Chcemy pokazywać w tym cyklu, że ta muzyka jest wartością samą w sobie, bo żyje jeszcze gdzieś autentycznie w zakątkach świata, na wsiach , bo niesie czasem ze sobą piękno,i że jest także inspiracją dla współczesnych muzyków z różnych , czasem nawet najodleglejszych parafii.

 

Pomysł – „Żywa muzyka” włącza się w światowy nurt i krajowy strumyczek zainteresowania muzyką tradycyjną i naszą uwagę , na początku, kierujemy w stronę tego co najbliższe. Pokazujemy "swoje", tworzymy warunki do rozwoju swojego, chwalimy się swoim, dumnie podnosimy głowy i błyszczą nam radośnie oczy , kiedy tworzymy (muzycy) i wydajemy ( dom kultury) muzykę, dla której inspiracją jest tradycja muzyczna Pałuk i Wielkopolski.

 

W wągrowieckim Muzeum regionalnym znajduje się zbiór utworów regionu pałuckiego, który w 1997 roku podarowała tej instytucji Pani Barbara Krzyżaniak - etnomuzykolog. To 12 taśm magnetofonowych z oryginałami tekstów śpiewanych i mówionych w gwarze pałuckiej i zapisy nutowe ( transkrypcje muzyczne). Wśród nich "Świeci miesiunc" - jedyny utwór wokalno-instrumentalny z tej płyty. A obok niego znane w kręgach wielkopolskiej muzyki dudziarskiej "Lilija", "Polka od Szczuczyna", "Rada, nie rada". Jazzowe opracowanie utworów z tej płyty pokazuje, jakim potencjałem dysponuje ta muzyka, której korzenie w całości tkwią w wielkopolskiej muzyce tradycyjnej.


Muzyka opracowana została i kilkakrotnie publicznie wykona przez Kwartet Pałucki, który tworzą:

Michał Kulenty - saksofon sopranowy, saksofon tenorowy,flet, instrumenty perkusyjne,
Grzegorz Tomaszewski - cytra , harmonijka ustna, śpiew,
Karol Szymanowski - wibrafon, cajon,
Krzysztof Samela - kontrabas, kontrabas elektryczny,
gościnnie - Romuald Jędraszak - dudy wielkopolskie ( w utworach 1,4,10)
Skrót artykułu: 

"Lilija" to pierwsze profesjonalne wydawnictwo fonograficzne Miejskiego Domu Kultury - płyta, którą otwieramy nowy cykl, nowy projekt Miejskiego DOmu Kultury pt. "Żywa muzyka"

Dodaj komentarz!