Legendarne połączenie sił

Festiwal Folkowisko

Gorajecki Festiwal Folkowisko odbył się już po raz ósmy, ale jeszcze nigdy nie ściągnął na swoją scenę tylu legend. Kapela ze Wsi Warszawa, Yerba Mater czy Bogdan Bracha to czołowi przedstawiciele polskiej sceny folkowej, którzy zagościli na tegorocznym roztoczańskim festiwalu. Na ich koncerty i warsztaty przybyły setki miłośników kultury alternatywnej i dobrego wypoczynku z całej Polski.
– Ściągnięcie Kapeli ze Wsi Warszawa to było nasze marzenie od lat. To zespół, który popularyzuje polską muzykę tradycyjną na całym świecie i robi to w doskonały sposób – mówił Marcin Piotrowski, dyrektor Festiwalu. – Cieszymy się, że przy tym muzycy nie zapominają o swoich korzeniach i zaprosili na scenę wiejskiego muzykanta Zdzisława Kwapińskiego – dodaje. Gorajecki koncert Kapeli był oryginalny nie tylko ze względu na gości, ale także dzięki transmisji w Radiu Rzeszów.
Seria koncertów była poświęcona tematowi przewodniemu Festiwalu „Na Wschód”, czyli przedstawieniu kultur europejskiego i azjatyckiego wschodu. Najdalsze rejony świata reprezentowała grupa Nirmal Shakti, wykonująca folkowe utwory indyjskie, bhajany w językach hindi, sanskrycie i marathi oraz sufi quawwali w języku urdu. Do szeroko pojętej muzyki Wschodu nawiązywał również zespół Yerba Mater, który w Gorajcu zagrał pierwszy koncert poza Warszawą, po jedenastoletniej przerwie. Na scenie Folkowiska pojawił się również Türkü wykonujący tradycyjne utwory muzyki ludowej z różnych regionów Turcji. Tradycję wschodu (Izrael) i południa (Włochy) połączyła w swojej muzyce grupa Porto Meskla, a muzykę do chińskiego filmu niemego „Bogini” wykonał białoruski mistrz akordeonu Jegor Zabielow.
Obok tych niecodziennych dla Gorajca brzmień na festiwalu zaprezentowali się również przedstawiciele polskiej muzyki tradycyjnej: Kapela Dęta ze Zdziłowic, Markowianie, Kapela Zdzisława Kwapińskiego i – znane z niedawnej przeróbki hitu „Satisfaction” Rolling Stones – Niezapominajki z Cieszanowa. Wystąpili również stali bywalcy Folkowiska – pisarz Andrzej Stasiuk, prezentujący muzyczne aranżacje wierszy Mickiewicza oraz Kuba Blokesz i Wojciech Fil. Z gorącym przyjęciem publiczności spotkał się też eksperymentujący z muzyką tradycyjną i elektroniczną, krakowski duet Kirszenbaum i znakomita słowacka artystka Katarina Malikova.
Folkowisko wyróżnia się nie tylko zespołami na znakomitym poziomie. Atmosferę tego festiwalu buduje czterodniowy program pełny aktywności dla każdego, niezależnie od wieku i zainteresowań. Podczas warsztatów można było nauczyć się m.in. hinduskich, włoskich i słowackich tańców, tureckiego łucznictwa tradycyjnego czy stepowych śpiewów. Odbyło się również wiele zajęć z rękodzieła, podczas których uczestnicy wyplatali dywany, haftowali, malowali kolczyki, ozdabiali ubrania, lepili garnki i wili koszyki. Osobnym elementem festiwalu była Dzieciowioska – czyli całodniowe aktywności dla dzieci, takie jak chodzenie na szczudłach, bitwa balonowa, wycinanki ludowe czy dziecięce warsztaty kulinarne.
Festiwal Folkowisko odbywa się od 2011 r. w małej miejscowości Gorajec w gminie Cieszanów na Roztoczu Wschodnim. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Folkowisko, a odbywa się on na terenie malowniczo położonej agroturystyki Chutor Gorajec. Tegoroczny festiwal wsparł Urząd Miasta i Gminy Cieszanów. Partnerami byli Instytut Yunus Emre Centrum Kultury Tureckiej i firma WildGrass (producent napoju ChaiKola).

Organizatorzy Festiwalu Folkowisko

Skrót artykułu: 

Gorajecki Festiwal Folkowisko odbył się już po raz ósmy, ale jeszcze nigdy nie ściągnął na swoją scenę tylu legend. Kapela ze Wsi Warszawa, Yerba Mater czy Bogdan Bracha to czołowi przedstawiciele polskiej sceny folkowej, którzy zagościli na tegorocznym roztoczańskim festiwalu. Na ich koncerty i warsztaty przybyły setki miłośników kultury alternatywnej i dobrego wypoczynku z całej Polski.

Fot. z arch. festiwalu

Dział: 

Dodaj komentarz!