Konkurs Scena Otwarta

Po raz dziewiętnasty podczas Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Konkursie Scena Otwarta zaprezentują się młode zespoły folkowe. W tym roku wystąpi kilkanaście zespołów, z różnych krajów m.in. z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Udział w Konkursie to dla debiutujących zespołów folkowych szansa zaistnienia przed szerszą publicznością. To okazja, aby zostać docenionym, nie tylko przez publiczność, ale także wydawców płyt czy organizatorów innych festiwali.

Oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów - to kryteria jakimi w ocenie występów posłuży się jury. W tym roku oceniać będą: Magdalena Sobczak - Kornatowska (etnomuzykolog, muzyk - Kapela ze Wsi Warszawa), Wojciech Ossowski (etnomuzykolog, dziennikarz Polskiego Radia), dr Agata Kusto (muzykolog, Zakład Teorii Muzyki UMCS), Paweł Kowalczyk (dziennikarz, Radio Złote Przeboje), Marcin Skrzypek (muzyk - Orkiestra św. Mikołaja).

Nie można zapomnieć o nieocenionej publiczności, która tak jak w poprzednich edycjach Mikołajek Folkowych tak i w tym roku swoimi głosami zadecyduje kto z uczestników otrzyma Nagrodę Publiczności - statuetkę św. Mikołaja.


W konkursie "Scena Otwarta" wystąpią:

Alter Etno Warszawa
Zespół powstał w 2009 roku. Ich muzyka to folk z całego świata wujęciu współczesnym, w którym wyraźnie słychać wpływy etniczne zIrlandii, Szkocji, Hiszpanii, Meksyku, Bałkanów, a także z Polski. Wrepertuarze Alter Etno znaleźć można również autorskie utworyinspirowane folkiem, a także ich własne interpretacje utworów Chopina.

Black Velvet Band Lublin
BVB to zespół, który łączy dawne legendy, opowieści z karczm i wesel oraz zasłyszane historie z ciekawą muzyczną hybrydą punk rocka, metalu i słowiańskiej muzyki ludowej. Zespól posiada w swoim repertuarze zarówno przebojowe kawałki, które śmiało mogą wyprzeć z list przebojów grupę Feel, jak i klimatyczne ballady oraz ostre, niemalże punkowe kompozycje.

Cassiopeia Sanok
Zespół powstał w 2008 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Sanoku. Od początku głównym założeniem w działalności zespołu są różnorodne prezentacje muzyczne o wielokulturowym wymiarze, głównie związane z tradycja słowiańską. Zespół sięga również do klasycznych wzorców będących alternatywą dla współczesnej muzyki rozrywkowej (muzyka średniowiecza i baroku).

Chłopcy kontra Basia Kraków/Warszawa
Jest to projekt muzyków, których gusta muzyczne oscylują wokół jazzu, soulu, rocka lat 70-tych, jednak główną inspirację stanowi dla nich polska kultura ludowa. Materiał komponowany przez zespół oparty jest zarówno w warstwie muzycznej jaki i tekstowej na ludowych pieśniach i poezji.

Dzikie Jabłka Łódź
Zespół powstał wiosną 2011 roku w wyniku zderzenia żywiołów afrykańskich i polskich. Członkowie grupy biorą udział również w innych projektach muzycznych : City Bum Bum, Maszyny, Gęsty Kożuch Kurzu, Azja Kamińska i Przyjaciele.

Folknery Kijów (Ukraina)
Zespół Folknery istnieje od 2009 roku, kiedy został założony przez grupę kreatywnych folklorystów z Kijowa. Inspiracje czerpią z ekspedycji po ukraińskich wioskach. Są znani z wypraw rowerowych przez cała Ukrainę, Rumunię, Bułgarię i Turcję. Na rodzimej scenie folkowej zabłysnęli na dużych festiwalach - "Trypilskie Koło", "ArtPole", "Rożanica".

Frument Project Radom
Zespół założony przez czterech przyjaciół, dwóch studentów muzyki na wydziale jazzu w Katowicach i dwóch absolwentów radomskiej szkoły muzycznej. Ich program tworzą autorskie aranżacje melodii Radomskiego.

Kalokagathos Częstochowa
To kilkuosobowy żeński zespół wokalny, założony i prowadzony przez Marzenę Lamch- Łoniewską. Zespół bada zakamarki słowiańskiej kultury ludowej, kultury judaistycznej, średniowiecznej pielgrzymkowej muzyki starofrancuskiej i starohiszpańskiej, a ostatnio kolęd z różnych stron świata. W muzyce sięga po dawne formy i techniki wokalne, łącząc je z ekspresją i ornamentyką śpiewu białego.

Kapela Maliszów Męcina Mała
Kapela założona w 2010 roku przez multiinstrumentalistę i budowniczego instrumentów ludowych Jana Malisza. W skład kapeli wchodzą członkowie jego rodziny. Zespół gra muzykę z rodzimego Pogórza, Łemkowszczyzny, muzykę huculską, węgierską czy bałkańską, jak sami piszą: Karpaty i okolice.

Paranoic Ethno Jaworzno
Zespół powstał w październiku 2011 r. Jest na początku swojej drogi muzycznej. Ich muzyka to połączenie melodyki i rytmiki etnicznej muzyki bałkańskiej oraz cygańskiej z brzmieniami charakterystycznymi dla muzyki elektronicznej.

Rozumaky Katowice
Inspiracją dla twórczości zespołu jest folklor słowiański (ukraiński, polski, rosyjski) w fuzji z szeroko pojętą muzyką rozrywkową. Połączenie tych dwóch nurtów daje im radość z odkrywania nowych obszarów muzycznych.

Teleri Kijów (Ukraina)
Zespół powstał z inicjatywy wokalistki Lesi Roj. Liderka zespołu występuje na scenie odkąd pamięta. Na repertuar grupy składają się jej autorskie pieśni, a także ukraińskie, polskie i mołdawskie pieśni ludowe. Zespół występował na wielu ukraińskich festiwalach piosenki autorskiej oraz na festiwalach folkowych.

Tutejszaja Szlachta Mińsk (Białoruś)
Zespół powstał przy Białoruskim Państwowym Uniwersytecie. Interesuje się muzyką, która brzmiała w pałacach i była popularna wśród drobnej szlachty Wielkiego Księstwa Litewskiego i I Rzeczypospolitej. Znaczną część ich repertuaru stanowią piosenki ludowe wywodzące się z muzyki szlachty.

Żmij Kraków
Utwory przygotowane przez zespół pod kierunkiem Jakuba "Żmija" Zieliny bazują na polskich balladach ludowych, a zaaranżowane są w stylu rocka progresywnego. Lider zespołu nie skupia się tylko na muzyce. Naukowo zajmuje się folklorem i religią Słowian. Jest autorem opracowania pt. "Wierzenia Prasłowian"

Sala Widowiskowa Chatki Żaka9.12.2011, godz. 15
Skrót artykułu: 

Po raz dziewiętnasty podczas Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Konkursie Scena Otwarta zaprezentują się młode zespoły folkowe. W tym roku wystąpi kilkanaście zespołów, z różnych krajów m.in. z Polski, Ukrainy i Białorusi.

Udział w Konkursie to dla debiutujących zespołów folkowych szansa zaistnienia przed szerszą publicznością. To okazja, aby zostać docenionym, nie tylko przez publiczność, ale także wydawców płyt czy organizatorów innych festiwali.

Dodaj komentarz!