Klub Filmowy

Młode kino ukraińskie

Replika Przeglądu Filmów "Szeszory" 2006. Niezwykłe miejsce jakim są Szeszory - malownicza huculska wieś niedaleko Kosowa na Ukrainie - odkryli organizatorzy Festiwalu Muzyki Etnicznej i Landartu "Szeszory", który odbywa się tam corocznie od 2003 roku. Inicjatorem imprezy jest Centrum Ekologiczne "Zielone Dossier" z Kijowa. Oprócz koncertów w ofercie festiwalu są warsztaty tańca, przegląd filmów, pokazy budowy tradycyjnych instrumentów i inne. Festiwal ten jest tematem jednego z prezentowanych na "Mikołajkach Folkowych" filmów, zatytułowanego "Szeszory. Co dalej?" w reżyserii Jewhenija Kowalenki. W ramach przeglądu można będzie ponadto zobaczyć:

Kinomania (reż. Hanna Jarowenko, Ukraina 2004, 56 min.) Zdjęcia do amatorskiego filmu "Ojra" we wsi Lehedzyne w rejonie Czerkasów zwróciły uwagę profesjonalnej grupy filmowej z Kijowa. Opowieść o reżyserze filmu - Władysławie Cabaniuku, jego refleksjach, marzeniach i o zwykłych ludziach, aktorach-amatorach zafascynowanych sztuką filmową.

Ojra (reż. Władysław Cabaniuk, Ukraina 2005, 20 min.) Amatorski film przedstawiający autentyczną historię - w pewniej ukraińskiej wsi trzech mężczyzn, o skrajnie różnych poglądach politycznych, starało się o rękę jednej dziewczyny.

Boże Narodzenie (Rizdwo) (reż. Leś Sanin, Ukraina 2001, 22 min.) "Huculi są bliżsi Bogu, bo są z rodu tych owczarzy, którzy przyjmowali Maryję w swej stajni". Góry, owce i muzyka to codzienność huculskiego życia. Ale oprócz zwyczajnych dni, są jeszcze te świąteczne, czyli uroczystości religijne. Najważniejsze z nich to Boże Narodzenie (Rizdwo) oraz Wielkanoc.

Konsonans (reż. Wiktoria Melnykowa, Ukraina 2004, 23 min.) Tworząc współczesną kulturę chóralną, bohaterowie filmu wędrują ścieżkami akademickiego i ludowego śpiewu w poszukiwaniu odpowiedzi na pytania: Dlaczego ludzie śpiewają? W czym tkwi siła ludzkiego śpiewu?

Z najlepszymi życzeniami, Jenwer (reż. Wiktoria Melnikowa, Ukraina 2005, 23 min.) Na Krymie żyje muzyk, który należy do pierwszej piątki jazzowych gitarzystów świata - Jenwer Izmajłow. W filmie - nawiązując do losów jego narodu, Krymskich Tatarów - przedstawiono historię życia oraz przekonania bohatera.

Pod słońce (reż. Walentyn Wasjanowycz, Ukraina 2004, 20 min.) Twórcza autoprezentacja garncarza Tymofija, starającego się wychodzić naprzeciw swoim życiowym doświadczeniom i marzeniom. Szuka on kobiety idealnej, a poprzez twórczość stara się znaleźć wyjście ze swoim problemów.

Starzy ludzie (reż. Walentyn Wasylianowicz, Ukraina 2001, 20 min.) Głównym bohaterem filmów jest Maria, listonoszka w podolskiej wsi Maleni. Kobieta snuje opowieści o mieszkańcach wsi, zastanawiając się, dlaczego dawniej Maleni rozwijała się, a dzisiaj wymiera?

Raj (reż. Nadia Koszman, Ukraina 2006, 20 min.) Ludowa malarka Polina Rajko mieszkała na Chersońszczyźnie w miasteczku Curiupińsk. Całe życie zajmowała się zwyczajnymi sprawami - domem i gospodarstwem. Dopiero pod koniec życia, kiedy została sama, objawił się jej talent. Na ścianach ogromnego pustego budynku, w którym mieszkała przez kilka lat, namalowała historię swojego życia - drogę raju. Kiedy wszystkie ściany były już pomalowane... umarła.

Klub Filmowy - 8 XII 2006 (piątek), godz. 12.00-18.00


Oczy i obiektywy

Replika warszawskiego festiwalu filmowego "Oczy i Obiektywy" (2004-2006) - przeglądu filmów etnograficznych organizowanego od trzech lat przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego "Etno" we współpracy między innymi z The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Prezentowane są na nim filmy ukazujące zarówno przemiany kulturowe małych społeczności i grup etnicznych w procesie globalizacji, jak i specyfikę dużych miast, gdzie ludzie różnych narodowości i religii mieszkają obok siebie.

Na "Mikołajkach Folkowych" będzie można zobaczyć film o tematyce syberyjskiej, dualizm szamanizmu mongolskiego, współczesną historię miłosną z Afryką w tle oraz film autorstwa Reników na temat Tybetańczyków w Indiach. Zapraszamy także na pokaz slajdów dr Ewy Klekot poświecony sztuce ludowej.

Chozjajka Cziuma (reż. O. Baraeb, Rosja 1998, 16 min.) Jeden dzień z życia Nieńców Jamłmo (Długie Jezioro). Jest to jedyna społeczność, której w czasach ZSRR udało się uniknąć kolektywizacji i do dziś zachować tradycyjny sposób życia.

Call For Grace (reż. Laetitia Merli, Francja 2000, 30 min.) Od wczesnych lat 90. Mongolia próbuje odbudować swoją tożsamość kulturową, zachwianą po sześćdziesięciu latach reżimu sowieckiego. Szamanizm we współczesnej Mongolii jest zawieszony między tradycją a współczesnością. Doskonałym przykładem tej dwoistości jest szaman Temer i jego Centrum Szamańskie w Ułan Bator. Film pokazując życie Centrum, relacje Temera z jego uczniami, asystentami i klientami, pomaga zrozumieć wiele aspektów odrodzenia mongolskiego szamanizmu i przemian w tym kraju.

Chikwati - wesele po afrykańsku (reż. Peter Lehmann, Niemcy 2003, 53 min.) Ślub i ceremonia weselna Chikwati daje pretekst do spotkania dwóch światów - tradycyjnej zambijskiej wioski i zachodniej metropolii. Panna młoda jest Zambijką, pan młody - zblazowanym berlińczykiem. Dowcipna opowieść o przygotowaniach do uroczystości i jej przebiegu staje się pretekstem do pokazania zderzenia tradycji i nowoczesności, sytuacji poszukiwania korzeni i postawy otwartości na inność.

Czam, czyli taniec (reż. Elżbieta Dziuk, Krzysztof Renik, Polska 2006, 30 min.) Opowieść o rytualnym tańcu buddyjskim wykonywanym przez mnichów tybetańskich. Film został nakręcony w jednym z klasztorów na pograniczu Indii i Tybetu.

Klub Filmowy - 10 XII 2006 (niedziela), godz. 12.00-18.00

Skrót artykułu: 

Młode kino ukraińskie

Replika Przeglądu Filmów "Szeszory" 2006. Niezwykłe miejsce jakim są Szeszory - malownicza huculska wieś niedaleko Kosowa na Ukrainie - odkryli organizatorzy Festiwalu Muzyki Etnicznej i Landartu "Szeszory", który odbywa się tam corocznie od 2003 roku.


Oczy i obiektywy

Replika warszawskiego festiwalu filmowego "Oczy i Obiektywy" (2004-2006) - przeglądu filmów etnograficznych organizowanego od trzech lat przez Koło Naukowe Studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego "Etno" we współpracy między innymi z The Royal Anthropological Institute of Great Britain and Ireland oraz Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

Dodaj komentarz!