Kasta

(Polska)

Zespół Kasta tworzą podopieczni Ośrodka "Pinokio" w Poniatowej, działającym przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Osoby tworzące grupę mają różny stopień niepełnosprawności, zarówno intelektualnej, jak i ruchowej (w zespole są także osoby, które nie poruszają się samodzielnie). Grupa liczy 15 osób. Instruktorami grupy są Michał Dacka i Monika Walkiewicz.

Największym sukcesem grupy było zajęcie pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana 2008", organizowanym corocznie przez Annę Dymnę. Drugim tegorocznym sukcesem było zajęcie pierwszego miejsca w kategorii "Taniec" podczas II Międzynarodowego XVI Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Teatru i Plastyki w Łęcznej.

Rozwój zespołu wspiera Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który przyznał pieniądze na projekt "Mali - wielcy artyści". Celem projektu jest rozwijanie umiejętności muzycznych i teatralnych osób niepełnosprawnych na zajęciach warsztatowych, a następnie promowanie ich twórczości poprzez udział w imprezach kulturalnych.

Udział w "Mikołajkach Folkowych" jest właśnie elementem tego projektu, w którym osoby niepełnosprawne mogą znaleźć się w wyjątkowej dla siebie sytuacji; zagrania muzyki ludowej wspólnie z profesjonalistami. Każdy artysta z zespołu Kasta przygotowywał się do występu na miarę swoich możliwości. To wielkie przeżycie dla grupy wystąpić podczas takiej imprezy i zagrać z muzykami "żywą muzykę" (bez podkładów muzycznych i playbeck`ów)


Projekt jest finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Mała Scena w "Chatce Żaka", 12.12.2008, godz. 19, wstęp wolny

Skrót artykułu: 

Zespół Kasta tworzą podopieczni Ośrodka "Pinokio" w Poniatowej, działającym przy Stowarzyszeniu na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Dodaj komentarz!