Kapela ze Wsi Warszawa

„Nord”

2012, Karrot Komando

Po ponad trzyletnim milczeniu i skupieniu się na graniu koncertów na całym świecie, Kapela ze Wsi Warszawa wydała szósty album w swojej karierze pt. Nord. Nagrania ukazują kolejny, nowy etap w karierze zespołu. Choć płyta znacząco nie odbiega w klimacie od poprzednich dokonań zespołu, muzyczna podróż na Północ wydaje się studzeniem młodzieńczej pasji na rzecz dojrzalszych brzmień. Płyta jest hołdem dla chłodnych klimatów muzycznych Skandynawii. To podejście wzmocnione jest gościnnym udziałem w nagraniach członków legendarnego szwedzkiego zespołu Hedningarna, a takża szamanki z północnej Kanady - Sandy Scofield. Mimo takich inspiracji KZWW nie rezygnuje ze swoich fascynacji słowiańskimi muzycznymi korzeniami.

Na płycie znajduje się 13 utworów. Album jest mocno transowy, spokojny, wyważony, a jednocześnie zawierający w sobie elementy mistyczne i w porównaniu z poprzednimi projektami nie zawiera tylu kantów ostrych - brzmieniowo jest delikatny i bardziej "miękki". Na szczególną uwagę zasługuje utwór "Kołysanka Konopna" oparty na znanej wszystkim kołysance "Aaa kotki dwa" , śpiewanej a' capella, z wplecionymi innymi kołysankami. Specyficzną próba połączenia szamanizmu ze słowiańską nutą jest Kujawiak Czart, który podsumowany został jednym zdaniem: "Ten co gra na skrzypkach, to on ma diabła" i trudno nie oprzeć się wrażeniu, że w całej płycie ten diabeł szarpie za struny.

Mimo że płyta została wydana wiosną tego roku wydaje się idealną propozycją na jesienno-zimowe wieczory.Skrót artykułu: 

2012, Karrot Komando

Po ponad trzyletnim milczeniu i skupieniu się na graniu koncertów na całym świecie, Kapela ze Wsi Warszawa wydała szósty album w swojej karierze pt. Nord. Nagrania ukazują kolejny, nowy etap w karierze zespołu. Choć płyta znacząco nie odbiega w klimacie od poprzednich dokonań zespołu, muzyczna podróż na Północ wydaje się studzeniem młodzieńczej pasji na rzecz dojrzalszych brzmień.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!