Kapela Stanisława Lewandowskiego z Brogowej

Stanisław Lewandowski ma 73 lata. Urodził się i mieszka w Brogowej, w gminie Rusinów. Już jako mały chłopiec w czasie okupacji podpatrywał grę skrzypka Józefa Tworka, a czasem sam próbował grać. Wkrótce sam zrobił proste skrzypce z deski z drutami telefonicznymi /!/, a smyczek - z pałąka i z końskiego włosia. Nic dziwnego, że pierwsze efekty muzyczne były nie najlepsze, dlatego też Stanisław podpatrzył jak kolega Rokicki robił dla brata skrzypce i sam spróbował wykonać podobne. Były to skrzypce dłubane i ładnie grały, co potwierdził ceniony skrzypek Franciszek Siwiec z Bąkowa. Po wojnie Stanisław otrzymał skrzypce od wujków: Stanisława i Franciszka Pańczaka. Pierwszy publiczny występ młodego Stanisława miał miejsce w Przysusze w 1950 podczas obchodów święta 1 Maja. Pan Stanisław pamięta jak wszyscy muzycy z gminy Rusinów jechali wozem i grali.

Pan Stanisław kocha muzykę ludową i chętnie uczestniczy w przeglądach folklorystycznych. Ponadto ma inne ciekawe pasje i zainteresowania. A najważniejsze z nich, to wyrób instrumentów ludowych. Do tej pory wykonał blisko 50 bębenków, 5 barabanów i dwoje skrzypiec. Pasjonuje się pszczelarstwem, kocha gołębie, prowadzi skromne gospodarstwo domowe.W koncercie Sceny Tradycji wystąpi z Józefem Pańczakiem na bębenku.


10.12.2010, godz. 19.00. wstęp wolny
Skrót artykułu: 

Stanisław Lewandowski ma 73 lata. Urodził się i mieszka w Brogowej, w gminie Rusinów. Już jako mały chłopiec w czasie okupacji podpatrywał grę skrzypka Józefa Tworka, a czasem sam próbował grać. Wkrótce sam zrobił proste skrzypce z deski z drutami telefonicznymi /!/, a smyczek - z pałąka i z końskiego włosia.

Dodaj komentarz!