Kapela Ludowa ze Zdziłowic

Kapela Ludowa ze Zdziłowic istnieje od 1975 roku, czyli od początku działalności Wiejskiego Domu Kultury w Zdziłowicach (Lubelszczyzna). Z pierwotnego składu pozostał tylko Leon Krzos, który w 2002 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kapela wielokrotnie brała udział w imprezach kulturalnych, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Zespół za całokształt działalności został uhonorowany Nagrodą im. Oskara Kolberga. W 1986 roku grupa koncertowała na Węgrzech. Kapela występuje w strojach krzczonowskich, w repertuarze posiada oryginalne utwory z okolic Zdziłowic, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Skład kapeli: Leon Krzos - I skrzypce; Jan Jaworski - II skrzypce; Zbigniew Michalczyk - kontrabas; Bronisław Skrzypek - bębenek. Pary taneczne: Janina Michalczyk i Bronisław Skrzypek ze Zdziłowic - corocznie biorą udział w eliminacjach Festiwalu Tradycyjnego Tańca Ludowego. Trzykrotnie, w latach 1984, 1996 i 2001, znaleźli się w finale tego konkursu w Rzeszowie. Janina Chmiel z Wólki Ratajskiej i Bronisław Rawski z Kocudzy - to autentyczni wiejscy tancerze. Wielokrotni laureaci czołowych nagród na Ogólnopolskim Konkursie Tradycji Tańca Ludowego w Rzeszowie, laureaci "Tanecznego Kręgu" w kategorii par tanecznych w 2006 roku.

8 XII 2006 (piątek), godz. 18.30-20.30

9 XII 2006 (sobota), godz. 17.00-19.00

Skrót artykułu: 

Kapela Ludowa ze Zdziłowic istnieje od 1975 roku, czyli od początku działalności Wiejskiego Domu Kultury w Zdziłowicach (Lubelszczyzna). Z pierwotnego składu pozostał tylko Leon Krzos, który w 2002 roku zdobył II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Dodaj komentarz!