Kapela Ludowa Gacoki

Kapela ludowa Gacoki jest wiernym spadkobiercą tradycji folklorystycznych wsi Gać, pielęgnującym dawne muzykowanie. Członkowie kapeli to muzykanci, którzy dawniej grywali na wiejskich weselach, zabawach i innych uroczystościach obrzędowych. Grupa stanowi nieodłączny element Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca "Gacoki", który w 1996 otrzymał Nagrodę im. Oskara Kolberga. Do najważniejszych osiągnięć kapeli należą m. in.: wyróżnienia i nagrody na znaczących festiwalach, występy poza granicami kraju, nagrania w telewizji i Polskim Radio oraz kilkakrotne wydawnictwa fonograficzne. Kapela czterokrotnie uczestniczyła w Międzynarodowych Spotkaniach Rodzin Muzykujących w Zgorzelcu, sześciokrotnie brała udział w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, gdzie otrzymywała nagrody i wyróżnienia. W 2008 przygotowała muzykę z przyśpiewkami - 126 melodii wydanych przez Radio Rzeszów. 30. czerwca 2009 otrzymała nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego za całokształt działalności w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. 19. września 2009 otrzymała tytuł "Partnera roku" nadany przez Centrum Kulturalne w Przemyślu za całokształt współpracy we dziele krzewienia kultury na Podkarpaciu.

Kapela działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gaci. Od 1986 do chwili obecnej kieruje nią Ryszard Hanejko, jednocześnie dyrektor GOK.


Muzycy: Stanisław Tuleja - kontrabas; Stanisław Jakielaszek - akordeon, śpiew; Józef Piątek - klarnet; Ryszard Hanejko - klarnet; Lucyna Skawina - śpiew; Magdalena Tejchma - skrzypce; Hubert Tejchma - skrzypce; Stanisław Tadla - cymbały.

Scena pod schodami Chatka Żaka, 9.12.2011, godz. 19.00; wstęp wolny
Skrót artykułu: 

Kapela ludowa Gacoki jest wiernym spadkobiercą tradycji folklorystycznych wsi Gać, pielęgnującym dawne muzykowanie. Członkowie kapeli to muzykanci, którzy dawniej grywali na wiejskich weselach, zabawach i innych uroczystościach obrzędowych.

Dodaj komentarz!