Kapela Grodziszczoki z Grodziska Dolnego

Powstała w 1965 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym w powiecie leżajskim (Podkarpacie). Jej kierownikiem jest Franciszek Hałas.

Kapela czerpie swój repertuar z miejscowej tradycji, wykonuje między innymi polkę "Galop", krakowiaka "Przyjechali my tu", polkę "Tramla", polkę "Grodziska", sztajerka, polkę "Starej babie", sztajerka "Walc", oberka "Franka", sztajerka "Oj, dana", krakowiaka "Fokstrot", walczyka, polkę "Wściekła".

Zespół wielokrotnie uczestniczył w zagranicznych imprezach folklorystycznych, między innymi koncertował w Niemczech (Berlin, Hamburg, Wiesbaden), na Ukrainie (Lwów), w Finlandii (Kaustinen Folk Music Festival), odbył też tournée po USA. Kapela zdobyła wiele nagród i wyróżnień, a wśród nich "Basztę" i II nagrodę dla solisty instrumentalisty na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Z innych wyróżnień: I miejsce na Spotkaniu Kapel "Na rzeszowską nutę"; wyróżnienie w XIII Wojewódzkim Konkursie "Ludowe obrzędy i zwyczaje" w Tyczynie; I miejsce w Regionalnym Spotkaniu Kapel Ludowych w Błażowej. Grupa wydała płyty i kasety.

Kapelę tworzą: Franciszek Hałas (74 l.) - I skrzypce; Józef Bosak (71 l.) - II skrzypce; Edward Markocki (76 l.) - cymbały; Franciszek Kostek (44 l.) - klarnet; Stanisław Kuźniar (46 l.) - kontrabas.

10 XII 2006 (niedziela), godz. 16.00-18.00

Skrót artykułu: 

Powstała w 1965 roku i działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Grodzisku Dolnym w powiecie leżajskim (Podkarpacie). Jej kierownikiem jest Franciszek Hałas.

Dodaj komentarz!