Kairos

(Polska)

Męski Zespół Wokalny „Kairos” to grupa wyjątkowa w skali Polski. Powstała w roku 1998 i od początku swego istnienia wykonuje przede wszystkim muzykę kościołów wschodnich. Na koncertach chóru można usłyszeć mistyczne i liturgiczne śpiewy po rosyjsku, ormiańsku, gruzińsku i grecku. Głębia i tajemniczość tej muzyki tworzą wyjątkowy klimat koncertów, a wrażenia pozostają w słuchaczach na długo. Zespół śpiewa również pieśni liturgiczne po polsku, hebrajskie śpiewy synagogalne a także utwory negro spirituals.

 

Pieśni cerkiewne tworzą podstawę repertuaru zespołu, jednak nie ogranicza się on jedynie do muzyki religijnej. Drugą grupą utworów zespołu „Kairos” są utwory świeckie – ukraińskie kolędy, ormiańskie i gruzińskie pieśni obrzędowe i biesiadne, liryka miłosna. Właśnie utwory o takim wydźwięku są prezentowane przez chór w trakcie festiwalu „Mikołajki Folkowe”. Solistą w utworach ormiańskich jest Aszot Martirosian – śpiewak ludowy z Armenii, laureat wielu konkursów.

 

Zespół nie stroni od różnego rodzaju eksperymentów muzycznych, których przykładem są koncerty wykonywane z towarzyszeniem różnego rodzaju oryginalnych instrumentów perkusyjnych, strunowych i dętych z całego świata, takich jak: bębny afrykańskie i arabskie, bombardy, ud, zuma, r’bab, czy lira korbowa.

 

Większość członków zespołu na co dzień uprawia zawody niezwiązane z muzyką traktując śpiew jako swoją pasję, dzięki której mogą poznać kulturę różnych narodów całego świata oraz mniejszości narodowych zamieszkujących Polskę.

Twórcą i liderem Zespołu jest Borys Somerschaf – dyrygent, kompozytor i wokalista.

www.kairos.lublin.pl

Sala widowiskowa „Chatki Żaka”, 11.12.2008, godz. 19, wstęp wolny

Skrót artykułu: 

ęski Zespół Wokalny „Kairos” to grupa wyjątkowa w skali Polski. Powstała w roku 1998 i od początku swego istnienia wykonuje przede wszystkim muzykę kościołów wschodnich. Na koncertach chóru można usłyszeć mistyczne i liturgiczne śpiewy po rosyjsku, ormiańsku, gruzińsku i grecku. Głębia i tajemniczość tej muzyki tworzą wyjątkowy klimat koncertów, a wrażenia pozostają w słuchaczach na długo. Zespół śpiewa również pieśni liturgiczne po polsku, hebrajskie śpiewy synagogalne a także utwory negro spirituals.

Dodaj komentarz!