Jubileusz Orkiestry Dętej ze Zdziłowic

16 lipca 2022 roku w Zdziłowicach koło Janowa Lubelskiego i Kraśnika na Roztoczu Zachodnim dziewięćdziesięciolecie istnienia obchodziła Orkiestra Dęta ze Zdziłowic właśnie. Na imprezie – mimo że kameralnej, bo przeznaczonej głównie dla mieszkańców okolicy – było jednak sporo atrakcji. Zagrali jubilaci, a także Kapela Butrynów i Kapela Towarzyska z Wrocławia. Koncert miał charakter potańcówki, ale wcześniej odbyły się na scenie prezentacje muzyczne miejscowych dzieci i młodzieży oraz występ Zespołu Śpiewaczego ze Zdziłowic. Miały być też dmuchańce oraz gry i zabawy z animatorem na świeżym powietrzu, jednak te plany nieco pokrzyżował niespodziewany, choć wyczekiwany, deszcz.

Z powodu pogody rzecz działa się zatem w domu kultury, który pamięta organizowane kilka lat temu tabory muzyczne z muzyką Roztocza. Orkiestra i zaproszone kapele nie zawiodły – impreza była przednia, bo melodie roztoczańskie w pewnym sensie bronią się same, ale wykonywane na miejscu, z którego pochodzą, smakują najlepiej. Potańcówka w klimacie wiejskiej zabawy udała się, a jakże, choć młodzież miejscowa ożywiła się dopiero przy drugim, ostatnim secie Orkiestry. Generalnie, gdyby nie goście z miasta, młodych byłoby mało, ale prócz tancerzy była też garstka gapiów, którzy może z czasem nabiorą odwagi na tańce. Subiektywnie twierdzę, że najwspanialej wypadła biesiada po oficjalnym zakończeniu imprezy, kiedy to każdy muzyk grał z każdym – w najróżniejszych konfiguracjach i na różnych instrumentach. Do tego pojawiały się śpiewy i tańce, na stole smalec, ogórki, kiełbasy i ciasta, że o trunkach nie wspomnę. Po tak eleganckim jubileuszu wróżymy Orkiestrze Dętej ze Zdziłowic kolejne dziewięćdziesiąt lat aktywności.

Joanna Zarzecka

 

Sugerowane cytowanie: J. Zarzecka, Jubileusz Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, "Pismo Folkowe" 2022, nr 161 (4), s. 36.

Skrót artykułu: 

16 lipca 2022 roku w Zdziłowicach koło Janowa Lubelskiego i Kraśnika na Roztoczu Zachodnim dziewięćdziesięciolecie istnienia obchodziła Orkiestra Dęta ze Zdziłowic właśnie. Na imprezie – mimo że kameralnej, bo przeznaczonej głównie dla mieszkańców okolicy – było jednak sporo atrakcji. Zagrali jubilaci, a także Kapela Butrynów i Kapela Towarzyska z Wrocławia

fot. J. Zarzecka

Dział: 

Dodaj komentarz!