Jubileusz Belriguardo

fot. z arch. zespołu

- Co łączy medycynę z muzyką?
- Muzykoterapia.
- Co łączy medycynę z tańcem?
- Zwichnięta kostka.
Trudno uwierzyć, że ten „suchar” nie dotyczy taranteli – szaleńczo, ale też niezwykle precyzyjnie wykonywanej przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo, który działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, przy ul. Bernardyńskiej 14a w Lublinie. Wirujące jak u derwiszy obroty tancerze zespołu wykonują perfekcyjnie.
Tarantela to popularny taniec z południa Włoch, wykonywany w szybkim tempie przy akompaniamencie gitary lub mandoliny, a niekiedy również instrumentów dętych i tamburynu. Nazwę zawdzięcza prawdopodobnie ludowej wierze w jego lecznicze właściwości – wykonywanie tańca ma rzekomo chronić od skutków ukąszenia przez tarantulę. Pochodzi więc od nazwy pająka, ale może również wywodzić się od miasta Taranto. W tradycji ludowej tarantelę wykonywała jedna osoba – często chora, ukąszona przez żmiję – by wypocić jej jad, ale mógł ją także wykonywać szaman, medyk wiejski w sytuacji, gdy chory nie miał siły. Mimo podobieństwa do tańca derwiszy w taranteli niekoniecznie jedna ręka musi sięgać do nieba, a druga do ziemi. Obecnie Belriguardo wykonuje tarantelę w grupie, tworząc niezwykłe widowisko.
W spektaklach i tańcach zespół prezentuje legendy, scenki rodzajowe z epok średniowiecza, renesansu i baroku, XIX wieku, a nawet lat 20. (takie jak biesiada staropolska i szachy, maskarada dworska, niepokoje średniowiecza i swoboda renesansu, marionetki barokowe, historia żupana i jego pana oraz wiele innych). Zespół Tańca Dawnego Belriguardo ma w repertuarze także warsztaty, gry, zabawy z publicznością i cały czas poszerza ofertę. Małgorzata Wojcieszuk prowadzi imprezy, również karnawałowe, z nauką tańca. Na warsztatach uczestnicy uczą się tańców dawnych: pawany, galiardy, polek, walczyka przedwojennego, ale również wspomnianej, przypominającej taniec wirujących derwiszy taranteli o ciekawych korzeniach. Praca Belriguardo wielokrotnie była doceniana. Zespół odniósł niebywały sukces w Casablance w Maroko, a mianowicie otrzymał wyróżnienie na Festiwalu FITUC. Występował również na Węgrzech, Litwie, Ukrainie (w Łucku na Festiwalu Nocy Średniowiecza na zamku), dwa razy w marokańskiej Casablance, w Norwegii na Festiwalu Wikingów.
Małgorzata Wojcieszuk stale się rozwija w zakresie tańca, mimo znaczących sukcesów w tej dziedzinie. Obecnie kształci się w Krakowie w zakresie komedii dell'arte.
- Uczę się dell'arte, by wprowadzić więcej lekkości, elementów komicznych. By mieć rzetelną wiedzę i dobre podstawy, biorę udział w I edycji szkoły teatralnej w Krakowie w Studio Dono – tłumaczy Małgorzata Wojcieszuk. – Szkołę prowadzi małżeństwo aktorskie, Agnieszka Cianciara-Fröhlich i Jonathan Fröhlich, które wiele lat spędziło we Włoszech, szkoląc się u najlepszych mistrzów dell'arte. Najlepiej odnajduję się w roli Siniory – drapieżnej damy, najtrudniej mi być Dzanią – prostą służącą. Postacie te są zresztą bardzo przerysowane.
Małgorzata Wojcieszuk początkowo udzielała się w grupie rycerskiej, jednak ostatecznie zdecydowała się na taniec dawny. Gdy spotkała Bogdana Brachę, założyciela zespołu Odpust Zupełny, ćwiczyła w Chatce Żaka do ich muzyki. Bardzo chciała uczyć tańca i to marzenie się spełniło. Później wspólnie już z Orkiestrą św. Mikołaja z udziałem Belriguardo powstał teledysk „Pacholę” w reżyserii Radka Bułtowicza, w którym zespół tańca dawnego szedł w korowodzie w średniowiecznych strojach, co wyglądało pięknie. Zresztą nazwa Belriguardo pochodzi od włoskiego „piękny widok”. Pięknie wyglądający taniec mamy okazję podziwiać już od 15 lat, gdyż w 2016 roku zespół będzie obchodził jubileusz 15-lecia istnienia.

Małgorzata Wielgosz

Skrót artykułu: 

- Co łączy medycynę z muzyką?
- Muzykoterapia.
- Co łączy medycynę z tańcem?
- Zwichnięta kostka.
Trudno uwierzyć, że ten „suchar” nie dotyczy taranteli – szaleńczo, ale też niezwykle precyzyjnie wykonywanej przez Zespół Tańca Dawnego Belriguardo, który działa przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 2, przy ul. Bernardyńskiej 14a w Lublinie. Wirujące jak u derwiszy obroty tancerze zespołu wykonują perfekcyjnie.

Dział: 

Dodaj komentarz!