Jak zdobywa się Oskara

Od 2014 roku Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia organizuje konkurs śpiewaczy „Szansa na Oskara”. Jego nazwa nawiązuje zarówno do postaci Oskara Kolberga, etnografa i zbieracza folkloru, jak i popularnego programu rozrywkowego „Szansa na sukces”. Formuła wydarzenia jest daleka od przeglądów powiatowych, regionalnych czy ogólnopolskich. Uczestnicy „Szansy na Oskara” mają za zadanie nauczyć się pieśni danego wykonawcy lub zespołu i do momentu wylosowania przez prowadzącą, Annę Jakowską, rekwizytu z tytułem pieśni nie wiedzą, co konkretnie będą śpiewać. Na platformie YouTube umieszczane są opracowane materiały konkursowe – po 6 utworów każdego z wykonawców (w każdej edycji jest 3 wykonawców lub zespołów) wraz z ich zdjęciami, tekstami utworów. W jury zasiadają zarówno artyści, jak i specjaliści zajmujący się muzyką danego regionu. Najważniejszą nagrodą dla uczestników jest możliwość wspólnego śpiewania z wiejskimi wykonawcami. Bardzo ważnymi elementami projektu są warsztaty przygotowawcze, podczas których wszyscy zainteresowani mogą spotkać się z muzykantami, a także rozwinąć swoje umiejętności śpiewu.
Projekt zakłada szeroką promocję polskiej muzyki ludowej poprzez organizowanie koncertów, spotkań z autentycznymi wykonawcami, ale także upublicznianie nagrań, filmów przedstawiających materiał konkursowy i szeroką kampanię promującą je w Internecie. W bieżącym roku nastawiliśmy się na promowanie amatorskich grup śpiewaczych. Zapraszając do udziału w konkursie grupy od dwóch do pięciu wykonawców, motywujemy uczestników do wspólnego śpiewania. Tegoroczna „Szansa na Oskara” dotyczy repertuaru wokalnego z trzech regionów. Są to: Lubelszczyzna, Podlasie, Dolny Śląsk. Lubelska edycja konkursu odbyła się w lipcu w Zdziłowicach, podczas Festiwalu „Na Rozstajnych Drogach” . Kilkunastu uczestników wykonało pieśni Władysławy Małek, Jana Wnuka oraz Zespołu Ludowego z Godziszowa. Jury w składzie: Agata Kusto, Mirosław Maksim, Krzysztof Butryn, Paweł Grochocki przyznało nagrody główne oraz wyróżnienia.
Zapraszamy do udziału w dwóch kolejnych edycjach konkursu – w drugiej połowie października pieśni podlaskie można będzie usłyszeć w Białymstoku (repertuar Albiny Bochonko, Aliny Sienkiewicz oraz Rodzinnego Zespołu Śpiewaczego z Rakowicz), zaś w listopadzie dolnośląskie pieśni we Wrocławiu.

Julita Charytoniuk

Skrót artykułu: 

Od 2014 roku Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia organizuje konkurs śpiewaczy „Szansa na Oskara”. Jego nazwa nawiązuje zarówno do postaci Oskara Kolberga, etnografa i zbieracza folkloru, jak i popularnego programu rozrywkowego „Szansa na sukces”. Formuła wydarzenia jest daleka od przeglądów powiatowych, regionalnych czy ogólnopolskich. Uczestnicy „Szansy na Oskara” mają za zadanie nauczyć się pieśni danego wykonawcy lub zespołu i do momentu wylosowania przez prowadzącą, Annę Jakowską, rekwizytu z tytułem pieśni nie wiedzą, co konkretnie będą śpiewać.

fot. A. Kusto

Dział: 

Dodaj komentarz!