IV Spotkania Teatralne INNOWICA to scena wyzwolona ludzi nowego świata poza systemem, poza biletowaniem i poza prozą (Miasta w Komie)

W dniach 30 kwietnia - 2 maja 2011 we wsi Nowica odbyły się po raz czwarty Spotkania Teatralne INNOWICA organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej "Sarepta". To wyjątkowe przedsięwzięcie na kulturalnej mapie Polski. Spotkania rozpoczął spektakl "Bruzda" Sceny Plastycznej KUL Leszka Mądzika zaprezentowany w zabytkowej cerkwi św. Paraskewy - przejmująca przypowieść o trudnej drodze człowieka do Boga. Wieczorny koncert na letniej scenie muzycznej zainaugurował recital ukraińskiej Jork - Mariany Sadowskiej - wokalistki o nie przeciętnej ekspresji oraz energetyczny koncert Pogodno. Drugi dzień był nie mniej ciekawy. Na początku wystąpił Teatr Klinika Lalek z Wolimierza z widowiskowym przedstawieniem "Księga gór" - skierowanym do najmłodszej publiczności - w ciekawy sposób poruszającym temat zagubienia człowieka w świecie nowoczesnych technologii. Teatr Scena-Studium "Galicjana" ze Lwowa przedstawił spektakl "Farsa miłości" oparty na jednoaktówkach Aleksandra Fredry i Antoniego Czechowa. Na zakończenie teatralnej części dnia Stowarzyszenie Teatralne Chorea, wywodzące się z nurtu gardzienickiego pokazało klasyczną "Antygonę" w nowatorskiej interpretacji opartej na ruchu i śpiewie. Nie zabrakło oczywiście koncertów. Wystąpił legendarny multiinstrumentalista Włodzimierz "Kinior" Kiniorski wraz z towarzyszącymi mu elektronicznymi samplami i podkładami Dariusza Makaruka i ukraiński zespół folkowy ze Lwowa - Tatosh Banda. Ostatni dzień Spotkań rozpoczął niezwykły spektakl-wędrówka Teatru Lalek Gałązen. Występującymi w nim aktorami były również dzieci, które przyjechały na Spotkania. Kobiecy Ośrodek Teatralny przedstawił trudną sztukę "Karmik" - traktującą o przemocy we współczesnej rodzinie, która jest bardzo często tematem zamiatanym pod aksamitny dywan milczenia. Teatralnym zwieńczeniem Spotkań było "Carmen Funebre" - plenerowy spektakl jednego z najciekawszych teatrów alternatywnych w Polsce - Teatr Biuro Podróży. Ten antywojenny spektakl mówi o zagrożeniach nietolerancji, prześladowaniach etnicznych i ksenofobii. Publiczność była zachwycona środkami wyrazu zastosowanymi przez zespół teatru. Finałem Spotkań był koncert młodego, ale zdobywającego już wierne grono wielbicieli zespołu Chłopcy Kontra Basia. Grupa, której liderem jest charyzmatyczna Basia Derlak, w ciekawy sposób łączy tradycyjną pieśń z interpretacją jazzową. Podczas Spotkań nie zabrakło oczywiście wielu imprez towarzyszących: wystaw malarstwa Mariana Waldemara Kuczmy i grafik Magdaleny Kuczmy, fotografii Piotra Waisa, projekcji aktywnych CineMaNual Krzysztofa Owczarka oraz warsztatów. Do rana trwały liczne grania, rozmowy przy ognisku, spotkania artystów z artystami, artystów z widzami.

Wszystkie wydarzenia tegorocznych Spotkań Teatralnych połączyła wspólna tęsknota choć wyrażana w różnych interpretacjach. Wszystkie mówiły o braku miłości i jej potrzebie we współczesnym świecie; o trudnej drodze do Boga, do drugiego człowieka, do samego siebie.

Spotkania Teatralne w Nowicy nie bez przyczyny nazywają się Spotkaniami, a nie np. festiwalem. Ideą tego przedsięwzięcia jest Spotkanie jako przestrzeń dialogu. Gospodarzami są mieszkańcy Nowicy i do nich zapraszamy gości - artystów, widzów …. Spotkania nie są konfrontacją. Niech duch Spotkania wieje kędy chce i przenika serca wszystkich.

Na krańcu Polski jest takie miejsce gdzie Spotkanie jest autentycznym świętem, a sztuka do niego Drogą.

Skrót artykułu: 

W dniach 30 kwietnia - 2 maja 2011 we wsi Nowica odbyły się po raz czwarty Spotkania Teatralne INNOWICA organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Nowicy i Bractwo Młodzieży Greckokatolickiej "Sarepta". To wyjątkowe przedsięwzięcie na kulturalnej mapie Polski.

Dział: 

Dodaj komentarz!