FolkRoll

„Vir”

Polskie Radio SA 2011

"Vir" to płytowy debiut zespołu FolkRoll. Najważniejszym atutem zespołu jest wokalistka Nasta Niakrasava. Zespół od chwili powstania w 2008 konsekwentnie realizuje swoja wizje łączenia tradycyjnych pieśni białoruskich z aranżacjami jazzowymi czy inspirowanymi muzyką poważną. Ta wizja przyniosła im sukcesy na Mikołajkach Folkowych i Nowej Tradycji. Ogromne wrażenie na słuchaczu płyty robią możliwości wokalne Niakrasavej. Od szeptu po krzyk, od śpiewu białego do teatralnej melorecytacji. Jej możliwości wydaja się być nieograniczone i nie przypadkiem jej wokale są zdecydowanie najważniejsze w muzyce. Cały aranż budowany jest pod nie i słychać to na płycie. Popisowe są śpiewane a capella utwory "Oj, na Kupała nocka mała" czy "Pierastarani". Większość utworów jednak ma charakterystyczną melodię, jak się zdaje, inspirowaną muzyką poważną. Wynikać to może z wykorzystanego instrumentarium. Na pewno wpływ na to ma kompozytor muzyki Pawła Ryżkowa, jak również muzyczne wykształcenie muzyków, którzy są absolwentami lub studentami wyższych szkół muzycznych.

Muzyka FolkRoll jest odmienna od tego, co prezentują inne zespoły folkowe. Pomysły aranżacyjne zespołu powodują, że bliżej ich muzyce do muzyki poważnej niż do twórczości takich zespołów jak Orkiestra św. Mikołaja czy Ethno Trio Troitsa. Jednak ciągle najważniejszą postacią pozostaje wybitna Nastia Niakrasava.Skrót artykułu: 

Polskie Radio SA 2011

"Vir" to płytowy debiut zespołu FolkRoll. Najważniejszym atutem zespołu jest wokalistka Nasta Niakrasava. Zespół od chwili powstania w 2008 konsekwentnie realizuje swoja wizje łączenia tradycyjnych pieśni białoruskich z aranżacjami jazzowymi czy inspirowanymi muzyką poważną. Ta wizja przyniosła im sukcesy na Mikołajkach Folkowych i Nowej Tradycji.

Autor: 

Dodaj komentarz!