Folk Off (Tour) – „miejsce” dla zbuntowanych muzyków

fot. G. Michalec

„Folk Off” to audycja IV PR. Polskiego Radia o muzyce świata, muzyce bez granic, prowadzona przez Macieja „Szaję” Szajkowskiego – muzykanta Kapeli ze Wsi Warszawa oraz R.U.T.Y., dziennikarza, promotora brzmień ludowych i alternatywnych. Ten program zabiera nas w podróż wokół folku, ale folku niekoniecznie tradycyjnego. Jest to muzyka „drugiego obiegu”. Artyści robiący ukłon w stronę muzycznych korzeni, lecz jednocześnie próbujący poprzez sztukę wyrazić własną indywidualność, czują się tu dobrze. Kontynuacją tego radiowego przedsięwzięcia była zeszłoroczna trasa pod nazwą Folk Off Tour. Cykl koncertów, na których zagrało trzydziestu muzyków (czyli cztery zespoły), zagościł w Lublinie, Krotoszynie, Krakowie, Warszawie i Gdańsku. To, jak pisano w Internecie, „bezprecedensowe wydarzenie” zorganizowała Transetnika – stowarzyszenie propagujące dźwięki etno z polskiego podwórka. Wykonawcami byli: punkowo-rockowa energia, połączona z instrumentami etnicznymi, czyli warszawska grupa R.U.T.A. (Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii albo Reakcyjna Unia Terrorystyczno-Artystowska), płocki „antyszantowy” Spięty, wojowniczy podwórkowi „grajkowie” z Krakowa, czyli zespół Hańba!, oraz Studium Instrumentów Etnicznych, muzycy ze Skarżyska-Kamiennej, lubujący się w transowo-psychodelicznych, „szamańskich” klimatach.
Członkowie SIE zgodnie twierdzą, że: „Folk Off Tour 2014 to jeden z najlepszych pomysłów Maćka Szajkowskiego. Doświadczenie o tyle ciekawe, że jest połączeniem różnych rodzajów, nie tak bardzo jeszcze znanej muzyki. Można więc odkryć nowe, muzyczne lądy”. Ta trasa pozostawiła w ich głowach „mnóstwo kolorowych wspomnień”. Wszystkie zespoły doceniano i nagradzano m.in. za odwagę oraz ekspresję.
W 2015 roku odbyła się powtórka Folk Off Touru. Zagrały kolektywy święcące triumfy zarówno na estradzie krajowej, jak i zagranicznej. Podczas trasy Kapela ze Wsi Warszawa prezentowała swój najnowszy dorobek – płytę zatytułowaną „Święto Słońca”, a było to w Warszawie, Gdyni, Toruniu i Wrocławiu z finałem na Mikołajkach Folkowych w Lublinie. Muzycznie wspierała ich Kapela Maliszów – tę rodzinną grupę z Męciny Małej tworzą ojciec i dzieci ( Jan, Kacper, Zuzanna Maliszowie). Ich repertuar, jak sami go określają, to: „muzyka Karpat, autorskie interpretacje melodii tradycyjnych oraz tańce i przyśpiewki podgórzańskie”. Trzeba odnotować, że gościem specjalnym premierowego koncertu folkoffowego w stołecznej Fabryce Trzciny był zespół Trad.Attack! (Estonia; skład osobowy: Sandra Sillamaa, Jalmar Vabarna, Tõnu Tubli i Rainer Koik). Instrumentaliści czerpią inspirację z rodzimej tradycji. We własne utwory wplatają nagrania archiwalne estońskich muzyków i śpiewaków. Pieśni traktują o związku człowieka z siłami przyrody, o kulcie natury, która daje ludziom witalność. Jedna z nich to swoista modlitwa do księżyca. Obrazują one także zwyczaje, rytuały dotyczące życia ziemskiego. Język brzmi dziwnie, obco, ale na pewno ciekawie. Słowem – całość poszerza horyzonty i jest bardzo interesująca.
„Było świetnie! […] Możemy powiedzieć, że to był najlepszy koncert. A publiczność taka ciepła” – wypowiada się Trad.Attack!.
I na koniec należy wymienić najważniejszych bohaterów tegorocznej trasy, czyli Kapelę ze Wsi Warszawa (Warsaw Village Band). Ich nowy krążek „Święto Słońca” to podróż w transcendentną przestrzeń słowiańskiej religii. Poznajemy szerokie możliwości międzynarodowych artystów sceny etno, m.in. Mercedes Peón, Kayhana Kalhora czy Amrata Hussaina. Taka egzotyczna, wielokulturowa mieszanka jest fascynująca, zaskakująca, choć równocześnie pełna harmonii. Spotkanie z najnowszą odsłoną twórczości mazowieckich „grajków” postrzegam jako niezwykle cenne oraz odkrywcze doświadczenie. Folk Off (Tour) to zjawisko frapujące i nietuzinkowe. Według mnie ważna jest każda inicjatywa promująca coś „innego”, nie będącego popkulturową papką.

Nina Orczyk
z wykształcenia i trochę z przypadku absolwentka dziennikarstwa. Uwielbia sztukę, zwłaszcza w niekonwencjonalnej, „szalonej" odsłonie, uzależniona od słuchania uderzeń bębnów.

Skrót artykułu: 

„Folk Off” to audycja IV PR. Polskiego Radia o muzyce świata, muzyce bez granic, prowadzona przez Macieja „Szaję” Szajkowskiego – muzykanta Kapeli ze Wsi Warszawa oraz R.U.T.Y., dziennikarza, promotora brzmień ludowych i alternatywnych. Ten program zabiera nas w podróż wokół folku, ale folku niekoniecznie tradycyjnego. Jest to muzyka „drugiego obiegu”. Artyści robiący ukłon w stronę muzycznych korzeni, lecz jednocześnie próbujący poprzez sztukę wyrazić własną indywidualność, czują się tu dobrze. Kontynuacją tego radiowego przedsięwzięcia była zeszłoroczna trasa pod nazwą Folk Off Tour. Cykl koncertów, na których zagrało trzydziestu muzyków (czyli cztery zespoły), zagościł w Lublinie, Krotoszynie, Krakowie, Warszawie i Gdańsku. To, jak pisano w Internecie, „bezprecedensowe wydarzenie” zorganizowała Transetnika – stowarzyszenie propagujące dźwięki etno z polskiego podwórka.

Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!