Ewa Wawoczny

"Dwieście legend i podań z terenu powiatu raciborskiego i okolic"

Racibórz 2005

Książka opracowana przez naszą redakcyjną koleżankę Ewę Wawoczny (stali Czytelnicy znają ją z działu "Rycerska brać") to pozycja zaadresowana do fascynatów kultury ludowej, zwłaszcza zainteresowanych folklorem słownym Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, historyków, dialektologów, ale także do turystów, którzy do swoich wędrówek po Polsce chcą dołączyć garść informacji trudniejszych do odnalezienia w zwykłych przewodnikach. To również doskonała pomoc w edukacji regionalnej (to lokalnie) i przykład tego, jak może wyglądać przygotowanie materiałów jej służących (to globalnie).

Zgodnie z tytułem książka zawiera dwieście legend i podań z okolic Raciborza (niektóre z nich w druku znalazły się po raz pierwszy), ale towarzyszy im także obszerny komentarz zawierający analizy tematów i wątków pojawiających się w tych ludowych opowieściach na śląskim i ogólnopolskim tle porównawczym. Jak można przeczytać w jednej z recenzji pozycji: "Autorka stara się przybliżyć czytelnikowi mało obecnie znany świat dawnych legend i podań, pełen zagadkowych postaci, utopców, mór, myłków itp. To one wprowadzają ludzi w dziwne dialogi, zagrażają ich bezpieczeństwu, duszą, celowo wprowadzają w błąd. Można się przed nimi chronić ucieczką, zaklęciami itp.".Skrót artykułu: 

Racibórz 2005

Książka opracowana przez naszą redakcyjną koleżankę Ewę Wawoczny (stali Czytelnicy znają ją z działu "Rycerska brać") to pozycja zaadresowana do fascynatów kultury ludowej, zwłaszcza zainteresowanych folklorem słownym Górnego Śląska i Śląska Opolskiego, historyków, dialektologów, ale także do turystów, którzy do swoich wędrówek po Polsce chcą dołączyć garść informacji trudniejszych do odnalezienia w zwykłych przewodnikach.Autor: 
Dział: 

Dodaj komentarz!